Nyheter24
Annons

Ovännerna Perla och Rosannas oväntade möte

Publicerad: 8 maj 2026, kl. 12:23
Uppdaterad: 8 maj 2026, kl. 12:24

Kändisdottern och Tiktok-drottningen Perla Rainey Malmberg, 22, har under de senaste åren haft en riktig kometkarriär på influencerhimlen där hon samlat på sig en trogen följarskara på hundratusentals människor. 

På sina kanaler har hon alltid varit väldigt öppen och ärlig kring sina känslor och pratat om högt och lågt om allt ifrån smalhets, influencerbranschen, uppbrott, psykisk ohälsa och annat. 

Perla har även synts i en rad olika tv-program, bland annat Let's dance och Operation vildmark. Hon har även en väldigt stor podd med namnet "Svårkränkt" som hon driver tillsammans med Mirabell Lundgren.

Så blev Perla Malmberg ovän med Rosanna Charles

Det var under förra året som Perla hamnade i händelsernas centrum efter ett event där hon ska ha träffat på två influencers. Någonting hon senare spelade in en video om. 

Annons

– Det här med otrevliga influencers.... Jag skulle gå fram och hälsa på två tjejer som... ja men de skrattade mig princip rakt upp i ansiktet. Man begär inte mycket men folk kan väl i alla fall vara lite trevliga?, sa hon då och möttes av starkt stöd från sina följare. 

Några veckor senare gled det upp ännu en video på samma ämne. Och enligt Perla handlade det om en av de "otrevliga influencers hon träffat gången innan" men denna gång på Rockbjörnen. Enligt Perla ska influencern bett henne att flytta på sig vilket Perla då vägrat göra och ett bråk ska ha utbrutit. 

Rosanna Charles berättar om mötet i sin podd. Bildkälla: Podme

Den kända influencern var Rosanna Charles, som låtit bli att kommentera det hela tills nu. 

Annons

– Jag har ju hållit mig från att kommentera det här. Men jag förlorade ju pengar och samarbeten på grund av det där. Så det var ju sådär, berättar Rosanna i veckans avsnitt av hennes podd "Högt i tak" som hon driver tillsammans med Sanna Guidetti

Hon berättar sedan att hon under Grammisgalans fest sprang in i Perla – och valde då att ta tjuren vid hornen. 

– Jag gick fram och tog tag i hennes arm. Sa att nej men nu... är det dags att vi pratar. 

Tjejerna hade under kvällen växlat mellan att dricka tequila och prata ut om allt som hänt. 

– Hon ska komma och gästa podden, berättade Rosanna för Sanna. 

Annons

– Men vad kul, ska vi inte kröka då... så kan man verkligen... prata, svarade Sanna. 

– Jo men det måste vi ju göra, avslutade Rosanna. 

Kommentarer

Annons
Annons
Annons