På den privata elitskolan Lundsberg, som kostar över 360 000 kronor per år, så går barnen till adelsfamiljer, kändisar och societeten. Bland skolans mest kända elever finns bland andra prins Carl Philip, Johan Rabaeus, Ian Wachtmeister och Christian von Koenigsegg. En vanlig missuppfattning är att författaren Jan Guillou skulle ha gått på skolan. Detta då hans bok Ondskan skildrade livet på en internatskola – men faktum är att boken, som utspelar sig på den fiktiva skolan Stjärnsberg, i själva verket är baserad på Guillous tid på Solbacka läroverk.
En sak är nog i alla fall säker: En examen på Lundsberg är nästan en garanti att lyckas i livet.

Skandalerna på Lundsberg
Genom åren har skolan skakats av flera våldsamma skandaler. Lundsberg har i många år förknippats med kritik om pennalism, alltså att äldre elever utsätter yngre elever för kränkningar, lydnadsregler eller bestraffningar.
Sveriges Radio har sammanfattat flera äldre händelser: 1998 ska en artikel i skoltidningen ha uppmanat till mobbning och pennalism, 2001 kritiserades skolan av Skolverket för "kamratuppfostran", och 2006 uppgav flera elever att de utsatts för attacker med urin och avföring, har Sveriges Radio skrivit.
I riksdagen togs Lundsberg upp efter larm om sexuellt våld och gruppvåldtäkter. I en interpellation från 2012 beskrivs att Skolinspektionen fått anonyma uppgifter om sexbrott och gruppövergrepp, samt att myndigheten vid besök upptäckt pennalism, misshandel och hot.
Samma text nämner att skolans incidentrapporteringssystem innehöll 23 händelser efter Skolinspektionens besök, bland annat övergrepp äldre elever mot yngre, vilket Rossana Dinamarca (V) skrev om i en interpellation för Riksdagen.
Sveriges Radio har även listat en händelse i maj 2012 där en elev uppgavs ha tvingats utföra oralsex på en annan elev medan andra tittade på.
14-åring brännskadades med strykjärn
Den kanske mest kända skandalen inträffade 2013, då nya elever utsattes för en nollning där de fick ett strykjärn tryckt mot ryggen. En 14-årig elev brännskadades. Nio elever och en anställd åtalades för olaga hot i samband med nollningen, och två elever åtalades även för vållande till kroppsskada.
Två elever dömdes senare för vållande till kroppsskada. De fick böter och skulle betala skadestånd till den brännskadade eleven. Övriga elever och en elevhemsföreståndare friades från åtalen om olaga hot och ofredande.


Rap Battle på Lundsberg 2024
Efter strykjärnshändelsen beslutade Skolinspektionen att stänga Lundsberg med omedelbar verkan. Förvaltningsrätten upphävde beslutet och ansåg att Skolinspektionen saknade laglig grund eftersom händelserna skett på internatet utanför skoldagen.
Senare slog dock Högsta förvaltningsdomstolen fast att Skolinspektionen hade rätt att utöva tillsyn när kränkningar på elevhemmen hade nära samband med skolverksamheten.
En ny stor skandal rullades upp efter en rad händelser i januari 2025. Enligt Värmlands tingsrätt trängde maskerade gymnasieelever in i niondeklassares sovrum på ett elevhem och misshandlade dem, bland annat med bälten. Fyra av fem åtalade elever dömdes för flera fall av misshandel och grova hemfridsbrott och fick ungdomstjänst.
Bakgrunden till misshandeln var en hämndaktion efter att de dömda eleverna hånats och utsatts för rasism och antisemitsm i ett så kallat "rap battle" med rasistiska och antisemetiska texter, och texter om sexuella övergrepp och pedofili.

I slutet av 2025 dömdes fyra pojkar för misshandeln, och nu – drygt ett halvår senare så träder en av pojkarnas mamma fram och berättar att hennes son är en av de dömda. Det handlar om societetskvinnan Gunilla von Platen, som i SVT:s Dokument: Inifrån: Arvtagarna berättar att hennes son blivit utsatt för rasism och misshandel.

Camilla Läckberg: "Min son älskar skolan"
I kölvattnet av rasistskandalen på Lundsberg så har flera kända profiler nu gått ut och försvarat skolan. Deckardrottningen Camilla Läckberg, vars son Charlie går på skolan, skriver i ett inlägg på Instagram att hon och sonen är nöjda med skolan.
"Så som svar till er som frågat – jag kan inte svara för Lundsbergs historia. Och var och en har rätt till sin upplevelse och att dela den. Men jag ser inget spår av det som beskrivs i dokumentären – i den skolan min son går i, och älskar", skrev hon.

Malou von Sivers: "Stäng Lundsberg"
Samtidigt riktar programledaren Malou von Sivers skarp kritik mot klimatet på Lundsberg. I en kommentar på Instagram skriver hon:
"Det är en ofattbar ondska som pågår på Lundsberg. Hur kan detta fortsätta år ut och år in. Varför håller alla inblandade vuxna ihop i denna tystnadskultur? Vilken brist på civilkurage och hederlighet. Och dessa barn kommer med sina vidriga värderingar att bli makthavare i näringslivet och hamna på olika höga positioner i samhället. Så modigt av Gunilla von Platen och Alfred von Palten. Alla mina tankar går till deras son. Nu är det väl ändå dags att stänga Lundsberg".

Bathina Philipson rasar mot Malou
Inlägget fick societetsdamen Bathina Philipson att rasa. På Instagram riktar hon svidande kritik mot Malou von Sivers, och drar sig till minnes en incident som hon menar ska ha inträffat år 2015 när Bathina skulle gästa Malou efter 10.
"Intervjun gick jättebra, men Malou stampade ut ur studion vansinnig, och skrek att SVT fick för mycket reklam under samtalet".
Vidare påstår Bathina att Malou behandlat både kollegor och vänner till Bathina "illa".
"Nu har du mage och skriva om Lundsbergs barns vidriga beteenden. Du skriver om mina barn, nu har du gått för långt. Du som journalist, kanske borde ha läst på om vad som har hänt på Lundsberg, innan du använder tangentbordet. Och tack Malou för att jag till slut fick civilkurage och hederlighet i kroppen och att jag även bröt tystnadskulturen. Det är tack vare dig. Ps .Och vem är du att tycka, att man ska stänga ner Lundsberg? Mobbaren själv!", skriver Bathina.
Charlie Läckbergs svar till Malou von Sivers
Även Camilla Läckbergs son Charlie känner sig påhoppad av Malous kommentar. I Bathinas kommentarsfält skriver han:
"Vadå Malou von Sivers varför går du på oss? Du skriver att vi alla som går på skolan har dåliga värderingar och är vidriga människor, vad menar du? Bara det talar ju mycket om dig när du väljer att formulera dig så. Så ledsamt att se dig skriva så och blir bara besviken då jag träffat dig flera gånger och fått uppfattningen att du är en schysst människa. Så blir ganska chockad över dina formuleringar, sjukt när vuxna människor går på barn och drar alla över en kant. Helt sjukt faktiskt. Riktigt bra skrivet Bathina Philipsson", skriver Charlie Läckberg i kommentarsfältet.
I kommentarsfältet hos Bathina är reaktionerna blandade. Många är det som ställer sig på Gunilla von Platens sida och hyllar hennes mod att tala öppet om den rasism hennes son utsatts för, medan andra hyllar Bathina Philipsons sågning av Malou.
Nyheter24 söker Malou von Sivers och Bathina Philipson.
