De är nominerade till Blog Awards - håller du med?

- 17/08/2011, 09:55 -

Lars Pehrson / SvD / SCANPIX

Nu är de nominerade till årets Blog Awards - tidningen Veckorevyns tävling för bästa bloggar - utsedda. Se hela listan här!

Årets bloggraket

Kriterier: En blogg som i rekordfart vuxit och blivit en ny stjärna på blogghimlen. Med ”ny” innebär att bloggen antingen är startad det senaste året, eller – om den funnits, men inte varit uppmärksammad tidigare – blivit uppmärksammad/”upptäckt” under det senaste året.

Angelica Blick, Nyheter24.se/modette/angelicablick

Josephine Zetterberg Bornebusch, Blogg.amelia.se/josephine

Amanda Schulman, Blogg.yourlife.nu/amanda-schulman

Peter Nilsson, Finest.se/peter08

 

Årets trendigaste blogg

Kriterier: En bloggare som utmärkt sig för sin fingertoppskänsla för trender inom mode, inredning, design eller skönhet.

Mira Berglind och Thilda Berglind, Kanal5.se/365days

Rebecca Simonsson, Stureplan.se/bloggar/rebecca

Andreas Wijk, Kanal5.se/andreaswijk

Caroline Blomst, Carolinesmode.com

 

Guldpennan

Kriterier: En blogg som utmärker sig i sitt säregna/intelligenta/vackra/målande/humoristiska eller på annat sätt intressanta språkbruk. Här premieras välskrivna blogginlägg, där skrivkonstens kvalitet går före uppdateringskvantitet.

Hanna Persson, Hanapee.blogg.se

Cimon Lundberg, Improveme.se/cimon

Julia Thoresson Bergquist, Showbyjulia.devote.se

Fredrik Backman, Fredrik.cafe.se

 

Årets blogginspiratör

Kriterier: En blogg som inspirerar sina läsare och som kontinuerligt uppmuntrar sina läsare i deras vardag, själsligt och/eller fysiskt.

Regina Katralen, Egoina.se

Fia Sjöström, Ptfia.se

Clara Lidström, Underbaraclara.nu

Isabella Löwengrip, Blondinbella.se

 

Årets teknikblogg (by HP)

Kriterier: En bloggare som bevakar och har full koll på pryl- och teknikvärlden. Bloggen ska genomsyras av ett genuint intresse för teknik och ju nördigare, desto bättre.

Lilla gumman, Lillagumman.se

Feber, Feber.se

Tommy K Johansson, Blogg.tkj.se

Teknikbloggen, www.teknikbloggen.info

 

Årets kulturblogg

Kriterier: En blogg med känsla för det kulturella. Det kan vara allt ifrån levnads- till populärkultur, inget är för högt eller lågt i den här kategorin.

Annika Marklund, Blogg.aftonbladet.se/beautifulones

Elin Kero, Nevnarien.se

Carolina Gynning, Gynning.net

Emelie Thorén, Nojesguiden.se/blogs/emelie-thoren

 

Årets bloggprovokatör

Kriterier: En bloggare som har en egen attityd, sticker ut från mängden och som inte är rädd för att provocera.

Katrin Zytomierska, Finest.se/katrin

Rosanna Charles, Finest.se/rosannacharles

Anitha Schulman, Blogg.mama.nu/anitha-schulman

Natashja Blomberg, Ladydahmer.se

 

Årets internationella blogg

Kriterier: En nordisk blogg som vuxit sig stor i hemlandet och som uppmärksammats och fått läsare även i Sverige.

Ulrikke Lund, Ulrikkelund.com

Caroline Berg Eriksen, Fotballfrue.no

Andrea Badendyck, Andreabadendyck.blogg.no

Sara Montazami, Blogg.veckorevyn.com/saramontazami

 

Årets elitblogg

Kriterier: (Över 300 000 unika besökare/vecka) För att förtjäna en plats bland elitbloggarna krävs det att du har gjort mer än att blogga - Du ska även ha gjort dig ett stort namn i kändis-Sverige!

Alexandra ”Kissie” Nilsson, Kissies.se

Kenza Zouiten, Kenzas.se

Paulina ”Paow” Danielsson, Paow.se

Isabella Löwengrip, Blondinbella.se

 

Årets Blogstar

Kriterier: En ännu ”oupptäckt” bloggare som har potential att bli morgondagens nästa starbloggare. Vinnaren får ett bloggkontrakt med VeckoRevyn.com.

Amanda Astor, amandaastor.devote.se

Jennifer Green, juennifer.com

Johanna Olsson, johannaeo.se

Therese Thunell, theresethunell.blogg.se