Skandalerna hopar sig efter att Charlotte Perrelli blev petad som programledare. Det är Anna Books bidrag "Himmel för två" som är ute på stormiga vatten. Den skulle framförts i första deltävlingen nu på lördag. Låten har redan tävlat i Moldaviens uttagning till Eurovision song contest 2014.
Låtskrivarna ska vara desamma och låten finns fortfarande att lyssna på via Youtube. Och slingan är identisk. Låten gick aldrig vidare till tv-sändningen i Moldavien men lades ändå ut på tv-kanalens kanal på Youtube. Låtskrivarna trodde därför att låten var okej att ha med.
Det enda som ska skilja är texten – som i svensk version är skriven av profilen och författaren Camilla Läckberg.
Vid en presskonferens meddelade projektledare Christer Björkman att låten är diskad.
– Även om det gör ont i hjärtat så är tävlingens grundprinciper att bidragen inte får vara framförda tidigare, säger Christer Björkman.
Han meddelar också att Anna Book är förkrossad och de vet inte i nuläget om låten ersätts med en annan.