Guldbaggen
Upprörda tittare har anmält SVT för sändningen av Guldbaggegalan. - Foto: SVT, Claudio Bresciani/TT Bild

SVT anmäls för Guldbaggen: "Fruktansvärt oansvarigt"

​Ett dussintal upprörda tittare har valt att anmäla SVT efter sändningen av filmgalan Guldbaggen som direktsändes från Cirkus i Stockholm.


Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt Prenumerera
X

Gillar du artikeln?

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få fler artiklar som denna direkt i din inkorg - helt kostnadsfritt.

Välj nyhetsbrev

Regissören Levan Akin vann en Guldbagge för sin film Passage i den prestigefyllda kategorin Bästa regi. I sitt tacktal från scenen började han med att tacka sin familj och kollegor.

Levan Akins tal om Gaza på Guldbaggen

Sedan läste Levan Akin upp statistik från människorättsorganisationerna Human Rights Watch och Amnesty samt FN.

– Jag vill vara tydlig här. Det vi ser är ett folkmord inte ett krig. Sedan oktober 2023 så har 46 006 palestinier dödats i Gaza, varav 17 400 är barn. Det här inkluderar inte dom som har dött av svält, sjukdom eller kyla. I snitt dör ett barn i Gaza var tionde minut. Det är alltså tolv barn under Guldbaggegalans två timmar långa sändningstid, sa han och fortsatte:  

– Det är vårt uppdrag som konstnärer att lyssna på rösterna bakom siffrorna och se till att deras berättelser får ta plats i kulturen. Och det är vår och våra folkvaldas plikt som människor att förhindra att civila bränns levande i de flyktingläger de fördrivits till. Att en hel generation barn växer upp med obeskrivliga trauman. Om det har blivit politiskt att försvara palestiniernas mänsklighet så är det just politiska vi behöver vara. För genom att vara det så försvarar vår egen mänsklighet. Tack, sa Levan Akin från scen.

Levan Akin
Levan Akins tal väckte starka reaktioner. Flera i publiken grät. Bildkälla: Claudio Bresciani/TT Bild

SVT anmäls för Levan Akins tal

Under talet sågs delar av publiken gråta öppet och när Levan lämnade scenen var det till jubel och applåder. Men alla var inte lika imponerade. Flera tittare har blivit förbannade över Levan Akins tal.

Ett dussintal anmälningar har nu kommit in till Granskningsnämnden från tittare som upprörts av budskapet i Levan Akins tal.

"Fruktansvärt oansvarigt av SVT" och "Jag blev illa berörd. SVT ska väl förhålla sig neutralt?" står det att läsa i två av anmälningarna som Nyheter24 har tagit del av. 

En annan person skriver i sin anmälan att det handlar om en "konflikt som inte pågår i Sverige" och "inte har något med kultur och film och Sverige att göra". 

Totalt har elva anmälningar inkommit till Granskningsnämnden som handlar om Akins tal.

Jonathan Jacks, vice ordförande i MUF Botkyrka, har även han valt att anmäla både Levan Akins tal, men även Bianca Kronlöfs tacktal där hon kritiserade vinster i välfärden.

Bianca Kronlöf. Bildkälla: Claudio Bresciani/TT Bild

Bianca Kronlöfs tal på Guldbaggen – riktade sig till visselblåsaren Stine Christophersen

Bianca Kronlöf vann en Guldbagge för bästa kvinnliga huvudroll i filmen Så länge hjärtat slår, som är inspirerad av vårdbiträdet Stine Christophersen, som fanns i publiken.

Stine var vårdbiträde på Attendo, och under coronapandemin larmade hon om massdöd på det demensboende där hon jobbade. Enligt Attendo så hölls covidsmittade frånskilda de som inte var smittade. Något som enligt Stine helt enkelt inte stämde. Christophersen agerade visselblåsare. 

Fallet gick hela vägen till Högsta Domstolen. Där dömdes två Attendoanställda, och Stine Christophersen fick rätt, något som Läkartidningen rapporterade om i fjol.

– Stine Christophersen. Verklighetens vårdbiträde. Du har gjort Sverige till en patientsäkrare plats. Du har visat vad vinster i välfärden kan göra med vår vård. Därför vill jag samtidigt som jag står här tacka alla som jobbar inom vården. Vi verkar glömma vilka det är som byter våra bajsiga blöjor. Det är inte aktieägarna som håller oss i handen när vi dör, så jag vill dedikera det här (priset, reds. anm) till alla kärringar mot strömmen, sa Bianca Kronlöf från scenen.

Talet föll inte Jacks i smaken, som skriver i sin anmälan:

"Bianca Kronlöf tog i sitt tacktal upp en politisk kritik av det svenska välfärdssystemet. Hon pekade ut vinster i välfärden som den huvudsakliga orsaken till brister inom den svenska sjukvården. Även detta uppfattades som en partisk och ensidig framställning av ett komplext politiskt ämne. Med anledning av dessa inslag önskas att Granskningsnämnden granskar sändningen av Guldbaggegalan 2025, särskilt Levan Akins och Bianca Kronlöfs tacktal, för att bedöma om de överensstämmer med kraven på opartiskhet och saklighet i public service."

SVT
SVT. Bildkälla: Christine Olsson/TT Bild

SVT: "Har ingen insyn"

I en kommentar till Aftonbladet säger SVT:s kommunikationsansvariga Catarina Wilson:

"Det som sägs i tacktalen är pristagarnas egna åsikter och formuleringar. SVT har ingen insyn i deras tal i förväg"

Shima Niavarani var programledare under Guldbaggegalan på Cirkus i Stockholm. Bildkälla: Claudio Bresciani/TT Bild

stats