Nyheter24
Annons

Förrädarna i TV4 anmäls: "Grovt – borde inte förekomma"

Publicerad: 28 maj 2025, kl. 13:05
Förrädarna och TV4
Nu anmäls TV4-succén Förrädarna. Foto: Magnus Lejhall/TT Bild, Stella Pictures

TV4:s torsdagsunderhållning Förrädarna anmäls nu – på grund av ett speciellt klädesplagg som bars i programmet.

Ämne:

TV4

TV4:s stora underhållningsprogram Förrädarna rullar varje torsdag – och där får tittarna följa programledaren Dragomir Mrsic som guidar svenska kändisar i det psykologiska spelet där de ställs mot varandra. En del är förrädare – och andra trogna. Fruktansvärd stämning, infekterade bråk och starka känslor står ständigt på menyn.

Dragomir Mrsic
Dragomir Mrsic, programledare för Förrädarna. Bildkälla: Claudio Bresciani/TT Bild

Programmet har sedan sin premiär i september 2023 blivit en stor succé, och avsnitten lockar ibland över en halv miljon tittare.

I årets säsong har bland andra Anders "Arga snickaren" Öfvergård, Samir Badran, Farao Groth, Isa Östling, Maria Montazami och Björn Hellberg synts.

Reklam för Gry Forssells vin Domino i Förrädarna

Annons

I mitten av maj kunde Nyheter24 avslöja att TV4 riskerar 100 000 kronor i böter – detta då en av deltagarna, Farao Groth, bar en tröja med reklam för Gry Forssells vinmärke Domino.

– Det är tydliga regler om vad som gäller under inspelningen. Tyvärr var detta något vi inte hade kännedom om under pågående inspelning, sa Johan Janrell-Aspnäs, exekutiv producent på TV4, till Nyheter24 då.F

Farao Groth
Farao Groths tröja har blivit en het potatis. Bildkälla: TV4

Förrädarna anmäls

Nu kan Nyheter24 avslöja att just reklam-tröjan för Grys vinmärke även fått tittare att reagera. I en anmälan till Granskningsnämnden som Nyheter24 har tagit del av så skriver signaturen Peter att tröjan med reklam för vinmärket Domino synts tydligt vid flera tillfällen.

"Reagerade inte så mycket på reklamen men det ÄR som jag ser det grov smygreklam och märkligt att man från TV 4 inte täckt över den som de gör i andra sammanhang där varumärken syns genom sätta tejp över märket/namnet på varumärket som exempelvis i Nyhetsmorgon och många andra program. Hör till saken är väl att Farao är en återkommande gäst i Gry Forssells radioprogram på Mix Megapol men om andra inte får göra reklam så borde inte detta förekomma i denna serie", skriver anmälaren.

Gry Forssell
Gry Forssell i sin Domino-tröja. Bildkälla: Stella Pictures.


Kommentarer

Annons
Annons
Annons