Åklagarna i målet om Matthew Perrys död i oktober 2023 har gjort upp med läkaren Salvador Plascenia, som i rätten kommer att erkänna att han sålt ketamin till skådespelaren, uppger BBC.
Plascenia medger att han sålde 20 sprutor med den narkotikaklassade substansen och injicerade Matthew Perry i hans hem och på en parkeringsplats. Läkaren lärde även upp Perrys assistent så att han skulle kunna ge stjärnan sprutorna.
Läkaren är en av fem personer som står åtalade i målet. Ytterligare en läkare, Mark Chavez, har tidigare erkänt att han sålt droger till Matthew Perry. Även Matthew Perrys assistent Kenneth Iwamasa finns bland de åtalade.
Huvudförhandlingen i rättegången inleds i augusti. Matthew Perry påträffades död i sitt hem den 28 oktober 2023, 54 år gammal.