Nyheter24
Annons

Magnus Uggla: "Klivit in i dödens väntrum"

Publicerad: 25 juli 2025, kl. 14:00
Magnus Uggla
Magnus Uggla öppnar nu upp om den tuffa tiden. Foto: Stella Pictures, Caisa Rasmussen/TT Bild

Magnus Uggla öppnar nu upp om den tuffa tiden. – En tidsmaskin eller en kista, det är det man har att välja på, säger rockikonen.

Alla får påsar heter Magnus Ugglas album från 1993. Över tre decennier har gått sedan dess, och nu när Magnus Uggla nyligen fyllde 71 så har det blivit verklighet för artisten.

Magnus Uggla
Magnus Uggla 1997. Bildkälla: TT Bild

I SVT-programmet Jag och min far som Magnus gör tillsammans med dottern Agnes Uggla, 34, så ger sig duon ut i världen för alla möjliga upptåg. I programmet berättar Agnes att det "hände något" med hennes pappa när han fyllde 70 i fjol.

Magnus och Agnes Uggla
Magnus och Agnes Uggla. Bildkälla: Stella Pictures.

Det är som att livet rann ur lite grann och han kände inte glädje för någonting, säger Agnes Uggla i programmet, skriver Aftonbladet.

Annons

Magnus Uggla: "Klivit in i dödens väntrum"

Magnus Uggla ser inte särskilt ljust på framtiden.

– Samma dag som man fyller 70, då inser man att man klivit in i dödens väntrum. Det är ingenting som känns riktigt viktigt på något sätt. Det är inte kul att köpa prylar. Det är inte kul att gå ut och dricka bärs. Ja, det är i stort sett ingenting som är kul liksom, säger Magnus Uggla i programmet.

Trots Agnes ivriga försök att peppa sin far så är det inga muntra miner från Magnus Uggla.

– En tidsmaskin eller en kista, det är det man har att välja på, säger Magnus Uggla i programmet.

Magnus Uggla
Den 18 juni fyllde Magnus Uggla 71. Bildkälla: Stella Pictures.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons