Nyheter24
Annons

Spektor manade pro-palestinier att lämna konsert

Publicerad: 29 juli 2025, kl. 11:44
Uppdaterad: 29 juli 2025, kl. 12:44

Artisten Regina Spektor uppmanade pro-palestinska demonstranter att lämna hennes spelning i Portland i lördags efter att hon blivit avbruten.

Demonstranterna ropade bland annat "befria Palestina" och Regina Spektor, som har rysk-judiskt ursprung, reagerade starkt, skriver NME.

”Jag tycker att ni borde gå, för det här är inte rätt plats för den konversationen. Jag är en riktig person som kom hit för att spela musik”.

I en filmad sekvens ser man därefter några personer i publiken lämna konserten.

Spektor har tidigare anklagat bland annat Björk för falsk information då isländskan spritt pro-palestinska inlägg på sociala medier.

Det är inte första gången en konsert har avbrutits av pro-palestinska demonstranter. Förra året drabbade Thom Yorke, sångare i Radiohead, samman med en demonstrant vid en konsert i Melbourne.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons