— Det största problemet för den här gruppen är att påföljderna blir väldigt korta. Då hinner man inte med den här typen av behandlingar, som tar tid, säger Martin Lardén, Kriminalvårdens expert på återfallsförebyggande.
Han ser fyra månaders vistelse i fängelse som ett absolut minimum för att det ska vara möjligt.
Generellt återfaller ungefär 50 procent i förföljande beteende och de flesta förföljer samma offer som tidigare. Med olika former av kognitiv beteendeterapi kan återfallsrisken minskas med 10–20 procent.
Måste ta avstånd
Först måste drivkraften bakom beteendet utredas.
De som förföljer någon de inte känner tror ofta att de har en kärleksrelation till brottsoffret, eller hoppas få det. Ett annat motiv kan vara att man tycker att den man förföljer har ansvar för ens problem.
— Det som behövs är att personen själv måste ta avstånd från sitt beteende och inse att här behöver jag göra en förändring. Sedan behöver man se till att klienten har färdigheter för att avstå, säger Martin Lardén.
Det finns inget brottsligt beteende som garanterat kan stoppas med behandling, påpekar han.
— Någonstans handlar det om att personen måste ta ansvar för sin egen förändring.
”Livet sätts på paus”
Bianca Ingrossos fall kommer att påverka många, tror Magnus Lindgren, tankesmedjan Tryggare Sveriges generalsekreterare.
— Det kommer få stora effekter att Bianca har stått upp och orkat gå igenom det här.
Nu sätts fokus på en problematik som drabbar många. Det kan leda till både fler anmälningar och förbättrat stöd till brottsoffren, hoppas han.
— Det är ju livsförstörare vi har att göra med. Konsekvenserna för de drabbade är många gånger otroligt omfattande. Hela livet sätts på paus och allt handlar om den här rädslan för den kända eller okända gärningspersonen som förstör ens liv.
Begär kontaktförbud
Magnus Lindgren har bakgrund som brottsofferforskare och polis med ansvar för personsäkerhetsfrågor.
Grundtipset till brottsoffer är att så tidigt som möjligt begära kontaktförbud. Ju fler gånger ett kontaktförbud har överträtts, desto mer påverkas strafflängden.
Brottsoffren behöver mer stöd än i dag, anser han.
— Man vill ha en vägledare i den här processen där man oftast blir helt ensam och där man inte har någon aning om sina rättigheter. När man är som svagast i livet måste man vara som starkast.