Nyheter24
Annons

Nyhetsbyrårer kräver tillgång till Gaza

Publicerad: 25 sep. 2025, kl. 08:42
Flyende palestinier i norra Gaza. Foto: Abdel Kareem Hana/AP/TT

BBC och nyhetsbyråerna AFP, Reuters och AP har gjort en kortfilm där de kräver att journalister ska få komma in i Gaza.

Filmen visar ikoniska bilder ur historien då journalister har bevakat konflikter, som landstigningen vid Normandie, protesterna på Himmelska fridens torg i Kina och Vietnamkriget.

Den korta filmen kräver att Israel ska släppa in utländska journalister.

— I Ukraina riskerar journalister från hela världen sina liv varje dag för att rapportera om människors lidande. Men i Gaza faller uppgiften att rapportera helt på palestinska journalister, som betalar ett fruktansvärt pris, vilket gör att allt färre kan vittna, säger Deborah Turness, vd för BBC News, enligt BBC.

I somras gick samma nyhetsmedier ut med ett gemensamt uttalande som uttryckte ”desperat oro” över vad palestinska journalister får uthärda i Gaza, med svält och fördrivning.

Förra året beslutade Israels högsta domstol att begränsade inresor till Gaza är berättigat av säkerhetsskäl.

Minst 252 palestinska journalister har dödats sedan den 7 oktober 2023, visar FN:s senaste siffror.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons