Nyheter24
Annons

Russell Brand anklagas för nya övergrepp

Publicerad: 23 dec. 2025, kl. 18:24
Bild från när Russell Brand åtalades för övergrepp i maj i år. Foto: Alastair Grant/AP/TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

Det är två kvinnor som enligt Londonpolisen kommit med nya uppgifter, vilket nu leder till Brand formellt anklagas. I april i år åtalades han för övergrepp och våldtäkt mot fyra olika kvinnor.

Polisen började utreda detta sedan The Sunday Times och Channel 4 publicerade en gemensam granskning i september 2023. Där trädde flera kvinnor fram och hävdade att Brand förgripit sig på dem sexuellt i Storbritannien och Los Angeles.

Det tidigare åtalet rör två fall av våldtäkt och flera fall av sexuellt övergrepp. Brand har nekat till alla anklagelser.

De nya anklagelserna tas upp för bedömning i rätten den 20 januari nästa år, medan rättegången mot komikern fortsätter den 16 juni i London.

Enligt polisen får de kvinnor som anmält Brand fortsatt stöd av särskilt utbildade utredare. Man betonar att utredningen ännu pågår och uppmanar alla som sitter på ytterligare information att ta kontakt med polisen.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Russell Brand anklagas för nya övergrepp – två kvinnor till