Nyheter24
Annons

Sverige kan få bibliotek för förbjudna böcker

Publicerad: 27 dec. 2025, kl. 13:55
Utbildningsminister Simona Mohamsson (L) anser att det är viktigt att kunna samla förbjudna böcker i en tid när författare censureras. Foto: Christine Olsson/TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

Liberalerna presenterade i samband med Bokmässan i Göteborg i september förslaget som nu blir regeringens politik.

— I en tid när journalister och författare riskerar fängelsestraff och censureras är det viktigt att kunna samla böcker på det här sättet, säger utbildningsminister Simona Mohamsson (L) till DN.

Förhoppningen är att kunna ge ett historiskt perspektiv och även lyfta fram böcker som tidigare ansetts vara farlig av vissa regimer, men nu är klassiker - däribland George Orwells ”1984” och Astrid Lindgrens ”Bröderna Lejonhjärta”, som förbjöds i Tjeckoslovakien under kommunisttiden.

Tanken är att litteraturen ska vara tillgänglig för forskare, både från Sverige och utlandet.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Sverige får bibliotek för förbjudna böcker – regeringens drag