Pyrotekniken har hamnat i blickfånget efter nyårshelgens svåra brand i alpbyn Crans-Montana, där 40 personer, merparten tonåringar, dog och över 100 skadades. Brinnande isfacklor fästa på champagneflaskor som hölls för nära taket tros ha orsakat branden.
— Det har inte påverkat vårt arbete. Däremot var det ett uppvaknande för alla i hela världen som använder pyro, tror jag. Det är riskfyllt och man får inte negligera riskerna, säger Wistbacka.
Säkerheten är minutiös, betonar han. All pyroteknik är speciellt framtagen för att användas inomhus och hanteras av certifierade experter.
— Vi är väldigt noggranna, går igenom risker och analyserar konsekvenser. Är det farligt så är det inte tillåtet, även om det skulle vara maffigt på scenen.
Den första deltävlingen i Melodifestivalen hålls i Linköping den 31 januari.





