Trenden i sociala medier att se tillbaka till 2016 har nått Melodifestivalen. Det året var Gina Dirawi programledare senaste gången – nu gör hon comeback tillsammans med komikern Hampus Nessvold. Turnén inleds i Linköping.
Gina Dirawi har gjort hela 17 sändningar av Melodifestivalens deltävlingar och finaler – flest av alla – åren 2012, 2013 och 2016 och kände efter den tredje turnén att det fick räcka. För ett tag.
— Det tar ju väldigt mycket energi av en att göra ett Mello. Man blir så bevakad och dränerad. Det kräver mycket av en. Men jag blev peppad av att få göra det här med Hampus.

Sågs på hotell
Duon kände inte varandra sedan tidigare utan parades ihop av SVT och efter att ha ”känt av varandras energier” gav de klartecken till att köra.
— Vi sågs på ett hotell och satt där länge och kom på hur mycket grejer som helst som vi nu använder, säger Hampus Nessvold.
Nyheten om att de båda skulle leda Melodifestivalen sipprade ut i höstas även om SVT inte kom med någon bekräftelse förrän i december och faktum är att duon har jobbat ihop mycket länge med förberedelserna.
— Vi började i april, maj, någon gång, säger Gina Dirawi som slår fast att de båda varit mycket involverade i manusarbetet.

Fem nyskrivna figurer
Hampus Nessvold har byggt upp ett eget litet humoruniversum med sina rollfigurer, varav Terese i kassan kanske är den mest kända. Räkna med att hon dyker upp i Melodifestivalen. Men det blir även premiär för en rad nya Hampus Nessvold-figurer, avslöjar han.
— Jag har hittat på fem olika karaktärer som man kommer få se i de olika programmen. Alla karaktärer har ju sina hem i olika serier som jag har gjort. Men nu är det ett nytt program och då känns det kul att hitta på något helt nytt.




