Klassens bråkstake Danny ställer till med stora problem i skolan – tills läraren Maria en dag råkar låsa in honom i sin källare och upptäcker att de andra eleverna plötsligt börjar att blomstra.
Det är storyn i Jonatan Etzlers svarta skolsatir “Bad apples”, som fick sin skandinaviska premiär under Göteborgs filmfestival.
Han både påbörjade och avslutade projektet – som bygger på Rasmus Lindgrens roman ”De oönskade” – i Sverige. Men när det började bli dags att jaga finansiering tog det tvärstopp.
— Jag möttes av väldigt mycket oro och frågan ”Måste hon verkligen låsa in honom i källaren?" säger Jonatan Etzler.
Svensken, som har gått filmregiutbildningen vid Stockholms konstnärliga högskola och vann en student-Oscar för sin examensfilm 2018, hade dock en brittisk agent som sista utväg.
Och i England blev mottagandet ett helt annat.
Låsa in fler?
Då hade dessutom fyrfaldigt Oscarsnominerade Saoirse Ronan tackat ja till att spela huvudrollen.
— Hon hörde av sig en vecka efter att hon fått manus och ville ses. Hon tyckte att det skulle bli väldigt kul att få låsa in en kille i sin källare, säger Jonatan Etzler.
— Ingen där ville mildra filmen. De frågade snarare om hon inte kunde låsa in fler personer.
Den svenska ängsligheten beror åtminstone delvis på resursbrist, tror han.
— Vi har ju en regering som säger sig verkligen värna svensk kultur. Men man vill liksom inte satsa pengar på det.

”Nya rädslor”
Jonatan Etzler drar berättelsen om ”Bad apples” med en glimt i ögat. Men samtidigt är de olika inställningarna till den inlåsta pojken symptomatiska, anser han.
— Jag vill vara tydlig med att jag inte heller tycker att man ska låsa in barn. Men det finns som sagt en ängslighet i Sverige, säger han.
— Min upplevelse av att utveckla film i Sverige är att projektet måste passera genom så många rum och i varje rum projiceras nya rädslor på filmen.
”Bad apples” hade världspremiär på filmfestivalen i Toronto förra året och har därefter även tävlat i spanska San Sebastián och i London.
Etzler hoppas nu att filmen ska öppna dörrarna för honom även på hemmaplan.
— Den öppnar så klart dörrar utomlands också. Men det är ju här jag bor och det är den här kulturen som jag kan skildra bäst, säger han.




