Nyheter24
Annons

Paparizou och Lordi till Sverige – avslutar turnén i Stockholm

Publicerad: 29 jan. 2026, kl. 16:39
Helena Paparizou, som vann med låten "My number one" för Grekland 2005, är en av artisterna som ska vara med på en turné när Eurovision Song Contest firar 70 år. Här i Malmö 2024. Foto: Jessica Gow/TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

Irländaren Johnny Logan vann Eurovision 1980 och 1987 och ett annat år som låtskrivare. Helena Paparizou, född i Sverige, vann för Grekland 2005 och Lordi för Finland 2006.

Tillsammans med Alessandra (femma för Norge 2023), Guy Sebastian (femma för Australien 2015), Katrina (vinnare med Katrina and the Waves för Storbritannien 1997) och Verka Serduchka (tvåa för Ukraina 2007) gästar de tio europeiska städer för att fira att musiktävlingen i år firar 70, enligt ett pressmeddelande.

Den 2 juli avslutas turnén i Avicii arena i Stockholm.

”Utvalda stjärnor” från vårens final i Wien och ”överraskningsartister" ska även vara med på turnén.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons