När det stod klart att Jacqline med ”Woman” tog platsen i finalkvalet var den linjära sändningen i SVT1 från Melodifestivalens första deltävling i Linköping över sedan flera minuter. I stället hänvisades tittarna till SVT Play.
Något som får tittare att rasa, rapporterar båda kvällstidningarna. Enligt Expressen har tittare också klagat på problem med ljudet i SVT Play under den första deltävlingen.
— Det är inget kul att folk är arga. Allt får inte plats i ”gammel-tv”. Man hittar allting på Play och min rekommendation är att man slår på det från början. Fram till förra året var broadcast vår huvudplattform. Nu går vi över till Play, det är där framtiden är, säger Melodifestivalens projektledare Anders Wistbacka till Expressen.
Det nya upplägget gäller för de fyra första deltävlingarna. Den femte och sista deltävlingen, inklusive finalkvalet, sänds i sin helhet i SVT1.





