Nyheter24
Annons

Kina rasar mot Dalai lamas Grammy: Politiska syften

Publicerad: 2 feb. 2026, kl. 13:00
Dalai lama framträder under en ceremoni den 17 november 2025 för att högtidlighålla att han innehaft sin position som Tibets andlige ledare i 75 år. Foto: Ashwini Bhatia/AP/TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

Dalai lama, som sedan 1959 lever i exil i Indien, tog emot priset med ”tacksamhet och ödmjukhet”, enligt ett uttalande på sin hemsida.

Men utmärkelsen ses inte med blida ögon av det kinesiska kommunistpartiet, som styr Tibet sedan början av 1950-talet och betraktar den 90-årige Dalai lama som en separatist.

— Det är välkänt att den fjortonde Dalai lama inte bara är en religiös gestalt utan också, från sin politiska exil, är inblandad i anti-kinesisk separatism under religiös täckmantel, säger Lin Jian, talesperson för kinesiska UD.

Kina anklagar Grammygalan för att använda priset för politiska syften.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons