I dag, 30 april, firas Carl XVI Gustafs födelsedag i Stockholm, med hjälp av salut, flygplan och galamiddag.
Men redan under veckan har firandet inletts med lite uppvärmning.
Den 28 och 29 april gavs mottagningar för Kungen med anledning av 80-årsdagen. Gratulanterna togs emot i Prinsessan Sibyllas våning.
Några av de som uppvaktade Kungen var:
- Kungl. Tekniska högskolan
- Scouterna
- Ekerö kommun
- Kungl. Vetenskapsakademin
- Svenska skidförbundet
- Kungl. Hovleverantörsföreningen
- Sveriges landshövdingar
- Försvarsmakten
Och trots att kungen kanske till synes har allt han behöver så vore det ju brottsligt att låta en kung firas utan att få ett gäng finfina presenter. Så vad har han då fått hittills?
Bland annat så hade Hovstaternas personal samlat till en gåva i form av en specialbeställd kaffeservis dekorerad med Kungaparets gemensamma monogram.
Gåvan överlämnades av riksmarskalk Jan Björklund vid en ceremoni i Vita Havet på slottet där en stor del av Hovstaternas personal deltog.



Kungen har även fått sig en finfin present av sitt barnbarn, prinsessan Estelle. Men vad fick han då?
Det fick kungen i födelsedagspresent av Estelle
Estelle som är Hertiginnan av Östergötland överraskade sin morfar med ingenting mindre än en gemensam resa till hertigdömet. Och av det man kan tyda av kungens ansiktsuttryck så blev han minst sagt nöjd.
I kommentarsfältet på kungahusets Instagram hyllas gåvan till skyarna av svenska folket.

Fint!




