Nyheter24
Annons

Det hände när Bonde-Christian och Matilda sov i tält

Publicerad: 6 nov. 2025, kl. 13:26
Uppdaterad: 6 nov. 2025, kl. 13:32
TV4
Nu börjar det vankas övernattningsdejter i Bonde söker fru. Foto: TV4

Bonde söker fru rullar på med stormsteg och avsnitt efter avsnitt så syns tydligt att kemi börjar uppstå, pussar börjar att utdelas och svartsjuka väcks till liv. 

Samtidigt som lyckorus känns hos flera så har det även tillkommit en hel del tårar i år. Detta då flera blivit kära men framtiden för dem är oviss. 

Någon som minst sagt fått kvinnorna på fall är bonden Christian Becker som just nu har tre stycken brevskrivare på gården. 

 TV4
Christian Becker, 45. Bildkälla: TV4

Under veckans avsnitt valde han att avbryta alla vardagliga bestyr med att ta ut tjejerna på lite camping i skogen. Detta då han är lite utav en skogsmulle själv. 

– Man vill ju ändå se att det är lite fríluftsmänniska i dem, säger Christian. 

Det hände i Bonde söker fru 2025

Dagen blev enligt tjejerna helt perfekt och en av dem, Matilda fick äran att dela tält med Christian då detta räknades som årets "Övernattningsdejt". Ett nytt fenomen som TV4-produktionen infört de senaste säsongerna. 

Annons
Christian tog med tjejerna ut i skogen. Bildkälla: TV4

Hänt ringde upp Matilda för att fråga vad som egentligen hände efter att kamerorna stängts av. Blev det lite "raj raj" eller sov profilerna och lyssnade på hoande ugglor?

– Vi satt uppe väldigt sent allihopa och bara pratade om livet och lärde känna varandra. Det kändes som att man var världens härligaste kompisgäng! Jättekonstig känsla!

– Ja – vi sov. Vi var så jävla trötta. Vi var uppe så jäkla sent. Man gick och la sig, somnade och sen vaknade vi några timmar senare när kamerorna var tillbaka. Det var ingen lång och mysig sovmorgon direkt, avslutade hon.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons