På lördag är det premiär för Melodifestivalen 2026. Nytt från förra året är att alla låtar släpps i sin helhet på fredagen – detta för att undvika att låtarna läcks innan tävlingen.
Men trots nya regler har Jacqline Moss bidrag ”Woman” läckt ut på plattformen X, avslöjar Aftonbladet. Låten har i skrivande stund spelats närmare 10 000 gånger.
Men under torsdagen kunde Expressen berätta att det hela egentligen inte bryter mot några regler.
Låtarna får nämligen släppas runt midnatt i varje land. Alla låtar har därmed redan släppts i exempelvis i Australien och Japan.
– Så det är förmodligen därifrån som någon har köpt, laddat ner eller rippat den från en streamingtjänst och publicerat den. Men den har inte läckt på det sättet och bryter inte mot några regler. Låtarna får släppas på det här sättet enligt SVT, säger Niklas Torsell till Expressen.

Deltävling 1 sänds lördag 31 januari klockan 20.00 i SVT1 och på SVT Play
De tävlande är:
1. Greczula – ”Half of me”
2. Jacqline – ”Woman”
3. Noll2 – ”Berusade ord”
4. Junior Lerin – ”Copacabana boy”
5. Indra – ”Beautiful lie”
6. A-Teens – ”Iconic”




