Med start idag kommer Martin Johansson att betygsätta deltagarnas scenkläder i Melodifestivalen 2026 – och vi får räkna med både syrliga kängor och sockersöta hyllningar.

Du kommer varje vecka betygsätta Mello-artisternas scenkläder. Vad har du för favoritoutfit historiskt i Mello?
– Som gravt homosexuell man gillar man ju när brudarna kommer i nyfönat och lockigt hår i en outfit som kostar mer än ett mindre land. Jag tycker nog att den som gjorde det bäst är den svensk-grekiska gudinnan Helena Paparizou i Roberto Cavalli!
Martin Johanssons betyg på artisternas kläder i Melodifestivalen 2026: Deltävling 1
Jacqline

Martins kommentar: Det här är en rätt trist svart outfit räddad av en väldigt stark bärare. Ballongkjol funkar bara om man har allt med sig – ben, hållning och självförtroende – och Jacqline checkar faktiskt alla boxar.
Personligen hade jag hellre sett henne i Versace under supermodel-eran, med mer attityd och mindre kompromisslös trend. Hon klarar det här. De flesta andra hade inte gjort det. Kidz, don’t try this at home.
Betyg: 3/5
A-Teens

Martins kommentar: Vi hade döstora förväntningar på A*Teens. Besvikelsen var därför total när vi fick höra låten – och ja, den är faktiskt ganska urusel. Men hoppet är som bekant det sista som överger en. Många av oss trodde att scenshowen åtminstone skulle kunna rädda helheten.
Visst: de är vältränade, snygga, nyfixade (både här och där), och solbrännan sitter perfekt. Allt det där är på plats. Men klänningarna? Allt annat än ikoniska.
Jag kan bara gissa, men det känns som ett halvhjärtat försök att blanda Y2K med en ABBA-referens – utan att riktigt förstå någon av dem. Faktum är att de flesta isdansare i division 15 sannolikt hade tackat nej till just de här klänningarna. Och så har vi plagget som stjäl all uppmärksamhet: byxor med inbyggd kjol/förkläde. Ett
plagg som är så förvirrande att det egentligen borde vara förbjudet på licensnivå.
Åtminstone välkammat. Men helt utan ikonstatus.
Betyg: 1 av 5
Greczula

Martins kommentar: Greczula visar var skåpet ska stå i en sexig, glansig rock’n’roll-kostym som gör sig perfekt i tv-rutan, komplett med nitar och attityd. Barbröstad. Såklart. If you got it – visa upp det. Det här är en look som vet exakt vad den vill: ta plats, blänka lagom mycket och luta sig tryggt mot klassisk rockestetik, med snygga smycken utan att kännas maskerad. Bonuspoäng också för de välputsade skorna – en detalj som ofta glöms bort, men som här knyter ihop helheten snyggt.
Självsäkert, sexigt och helt rätt i sammanhanget.
Betyg: 4 av 5
Indra

Martins kommentar: Den här outfiten överraskar verkligen – jag gillar den mer än jag trodde! Ung, välskräddad och med en topp som verkligen lyfter fram hennes tatueringar på bästa sätt i rutan. Jag vet att den kan förbrylla även de mest modekritiska, men för mig funkar den klockrent.
Tittarnas röster kan såklart gå lite hur som helst när man visar upp tatueringar, men jag tror vi kan ha en ny mellostjärna på gång!
Betyg: 3 av 5
Junior Lerin

Martins kommentar: Jag ÄLSKAR Junior Lerin i rutan, men mannen… ja, han klär sig, om jag uttrycker mig milt, väldigt, väldigt, väldigt dåligt för att vara gift med en av Sveriges rikaste gays. Eller så kan pengar kanske inte köpa dig stil- och klass? Men nu tror jag den där berömda botten is nådd. Detta skriker maskeradoutfit. Från helvetet. Plus för den fjäderprydda huvudbonaden – den räddar nästan outfiten från en totalt överstruken Nyheter24-logga til en etta.
Betyg: 1 av 5
Noll2

Martins kommentar: Teamet bakom Noll2 har uppenbarligen bestämt sig för att helsvart var tillräckligt. Det är det ganska så ofta – men här känns det mest som att man slutade tänka halvvägs.
Visst, helsvart kan vara säkert. Men utan passform, detaljer eller ens ett försök till personlighet blir det bara platt. När killarna ändå har tränat upp sig inför Mello hade man gott kunnat kosta på sig en tajtare t-shirt.
Och snälla: sätt på lite smycken. Någonting. Vad som helst. Det här är inte minimalistiskt. Det är bara tomt.
Betyg: 2 av 5 – och det är en väldigt svag tvåa.
Bilderna i artiklen är från repetionerna torsdag den 29 januari. Viss avvikelse kan därför förekomma.




