Nyheter24
Annons

Nathalie fick oväntat besök – minuter senare var hon miljonär

Publicerad: 20 apr. 2026, kl. 08:42
Uppdaterad: 20 apr. 2026, kl. 08:54

I premiäravsnittet av det populära SVT-programmet ”Arvinge okänd” letar programledarna Kattis Ahlström och Mark Levengood efter en rättmätig arvtagare. Svensken Michael Sundkvist har dött en plötslig men naturlig död, 58 år gammal, i familjens sommarhus i Norrtälje. Efter sig lämnar han ett arv på över sex miljoner kronor. någonting som Expressen var först med att rapportera om. 

Trots att Michael levt ett tillbakadraget liv under sina sista år lyckas programledarduon hitta ett avgörande spår. Det visar sig att han har en dotter. Jakten på den okända arvingen tar tv-teamet från Sverige till Frankfurt, och slutligen till den spanska ön Fuerteventura.

Nathalie Sauer som liten knodd längst fram på motorcykeln. Bildkälla: SVT

Det är på just Fuerteventura som allting en gång började. År 1990 träffades den svenske surfaren Michael och den tyska kvinnan Petra på ön. De reste därefter vidare genom Frankrike i Michaels van, och nio månader senare föddes dottern Nathalie Sauer.

Annons

– Jag blev till i den bussen, säger Nathalie i tv-programmet.

Starka känslor i SVT:s "Arvinge okänd" 

När Kattis Ahlström personligen möter upp den numera 34-åriga småbarnsmamman brister Nathalie ut i gråt. Programledaren överlämnar beskedet att pappan har varit död sedan 2020, vilket krossar hennes långvariga dröm om en återförening.

– Jag ville verkligen lära känna honom. Jag var inte arg eller något, jag ville bara lära känna honom, berättar hon.

Annons
Nathalie brister ut i gråt. Bildkälla: SVT

Mitt i sorgen får Nathalie också ett besked som ställer vardagen på ända. Kattis Ahlström förklarar att hon som enda dotter har rätt till pappans kvarlåtenskap, vilket innebär att hon ärver ett hus i Spanien och omkring sex miljoner svenska kronor. 

– Då du är hans enga barn ärver du allt inklusive huset i Spanien, berättar Kattis. 

Hur det hela utspelar sig – det ser du i måndagens avsnitt klockan 20.00 på SVT samt på SVT Play. 

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Nathalie fick oväntat besök – minuter senare var hon miljonär