Ex on the beach Sverige är tillbaka med en ny säsong, och den här gången i en något annorlunda tappning. Programmet har i år fått en tydlig förändring där både deltagare och upplägg beskrivs som mer mogna och seriösa.
I den nya säsongen, som hade premiär den 28 april, är flera av deltagarna äldre än tidigare upplagor av Ex on the beach. Samtliga känns också igen från andra realityprogram, och i det sprillans nya upplägget så ligger fokus i större utsträckning på relationer och kärlek – snarare än enbart fest.
Alla deltagare i Ex on the beach 2026
Cornelia Gyllborg, 31
Victor Hemby, 31
Sara Engerdahl, 25
Angelo Jovic, 36
Fanny Franke, 27
Simon Lindström, 34
Victoria Eklund, 30
Levin Larsson, 35
Cindy Cicak, 35
Dennis Mlivic, 27
Emma Päivärinta, 28
Malte Grkovic, 31
Isabella Strömmer, 34
Niklas Åkerlund, 31
Oliver Wong, 35
Izabella Andersson, 32
Patrice Emedi, 30
Simon Liljeström, 34
Hur mycket alkohol fick deltagarna i Ex on the beach 2026?
De äldre säsongerna av Ex on the beach förknippades med sprit, fylla och fest. Men hur mycket alkohol får egentligen deltagarna i den nya säsongen? Det berättade de för Nyheter24 på en pressträff i samband med premiären av programmet.

– Alltså vi fick ju festa absolut. Det var ju öl och vin om man vill varje dag, och det ville jag väldigt gärna. Sedan var det lite temafester, vilket var riktigt kul, berättar Levin.
– Jag tror att det var många som var i den “vajben” att de inte ville dricka alls. Så det blev ju att vissa drack mer och vissa drack ingenting alls. Det var ju högt och lågt verkligen. Men det var ju inte shots och sådant. Det var ganska lite alkohol på det sättet, säger Fanny.
Dennis och Niklas, som båda två varit med i Ex on the beach tidigare, berättar att det var betydligt mindre alkohol än i de äldre säsongerna.
– Det är mycket lugnare. På kvällarna lägger de fram lite öl. Det är mer för det sociala, om man vill kunna ta en öl på slutet av dagen. Det var egentligen inte mer än så. Men sen om man var snabb på det så kunde man välja att dricka upp sex snabbt, berättar Dennis.
– Ska jag jämföra med tidigare säsonger då är det minimalt. Alltså man fick tjata till sig en bira vissa dagar. Och jag gillar ju att dricka bärs, så det var ju verkligen en omställning
för mig. Men jag hade jävligt kul ändå, säger Niklas.




