I Wiener Stadthalle i Wien märks ett tydligt säkerhetspådrag inför Israels framträdande i Eurovision.
Österrikisk polis, arenavakter och delegationens egna säkerhetsvakter har placerat sig runt hela scenen och längs catwalken, rapporterar Aftonbladet.
Enligt uppgifter rör det sig om en samordnad insats där vakterna står med ryggen mot scenen och i stället bevakar publiken under hela framträdandet.
Direkt in – direkt ut
Polisen gick in i arenan redan under Estlands nummer, strax innan det blev Israels tur att repetera inför kvällens livesända semifinal.
Därefter tog säkerhetspersonalen position och stannade kvar tills den israeliska artisten Noam Bettan, hade lämnat scenen.
Samma upplägg uppges ha använts även under tidigare genrep.
Bilder från platsen visar hur vakterna står tätt placerade längs scenkanten och catwalken som sträcker sig ut i publiken.
Artister och aktivister kritiserar Israels medverkan
Kritiken handlar framför allt om det pågående kriget i Gaza och den humanitära situationen där, vilket gjort att vissa anser att Israel inte borde delta i tävlingen i år.
Flera artister, aktivister och delar av publiken har uttryckt protester och krav på att Israel ska uteslutas, med hänvisning till att Eurovision ses som ett kulturellt evenemang som bör ta avstånd från pågående konflikter.
Samtidigt har arrangören EBU valt att låta Israel delta, med motiveringen att tävlingen är icke-politisk och att deltagande länder inte bedöms utifrån sina regeringars handlingar.
EBU kommenterar inte detaljer
Eurovision-arrangören EBU vill inte gå in på detaljer kring säkerhetsarbetet.
– Säkerheten för alla deltagare, delegationer och gäster är vår högsta prioritet. Vi ber om förståelse för att vi av säkerhetsskäl inte offentligt kommenterar detaljer kring operativa skyddsåtgärder, specifika platser eller enskilda delegationers säkerhetszoner. Just denna diskretion är en viktig del av vårt säkerhetskoncept, skriver deras pressansvarige i ett mejl till Aftonbladet.
EBU uppger samtidigt att de har löpande kontakt med lokal polis i Wien och att säkerhetsläget kontinuerligt utvärderas.
Fortsatt semifinalvecka
Semifinalen där Israel deltar sänds klockan 21.00 i SVT och SVT Play, något Nyheter24 tidigare rapporterat om.
Även Sverige och Finland tävlar i samma deltävling.
Publiken skrek ”Stop the genocide” under bidraget
I samband med Israels bidrag i semifinalen Eurovision hördes någon i publiken skrika ”Stop the genocide”, rapporterar Aftonbladet.
Man kunde också höra några i publiken skrika "Free Palestine".
EBU och Noam Bettan har ännu inte kommenterat skriket.




