Nyheter24
Annons

Kvinnoorganisation rasar mot Big Brother

Publicerad: 9 apr. 2011, kl. 15:08
Uppdaterad: 11 apr. 2011, kl. 00:06
Foto: Maja Suslin/Scanpix
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

På måndag går den välkände artisten Jonas "Basshunter" Altberg in i Big Brother.

När han är klar i skandalsåpan sätter han sig på planet till England där han ska upp i rätten misstänkt för två fall av sexuellt ofredade.

TV11 visste mycket väl om att Basshunter misstänks för sexbrott.

– Vi kan inte agera domstol och döma folk som inte blivit dömda för någonting. I det här fallet är det artisten Basshunter som vi bjuder in till programmet, säger Pelle Porseryd, exekutiv producent för Big Brother, till Nyheter24.

Men TV11:s beslut sågas av Carina Olsson, ordförande för Sveriges Kvinno- och tjejjourers riksförbund.

–  Man ska naturligtvis inte döma någon på förhand, men det räcker inte med att gömma sig bakom detta. Frågan är mycket större än så, säger hon och fortsätter:

– Det är dessutom ett trovärdighetsproblem för TV11 när man låter misstänkta sexbrottslingar medverka. Jag vet inte, men de borde ha en värdegrund?

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Kvinnoorganisation rasar mot Big Brother