På vilka auktioner under Musikhjälpen 2023 har man budat högst?
På vilka auktioner under Musikhjälpen 2023 har man budat högst? - Foto: Mikael Fritzon/TT

Här är Musikhjälpens dyraste auktioner – två auktioner över 100 000 kronor

Musikhjälpen har dragit i gång för i år och nu budas det på Tradera av villiga köpare. Bland auktionerna finner vi kändisar som E-type, Markolioo och Molly Sandén som vill bidra.

Årets Musikhjälpen har dragit i gång och auktionerna på Tradera likaså. Nu har Nyheter24 listat de auktioner med högst pris hittills.

Bland Musikhjälpens auktioner på Tradera kan köparen finna en hel del prylar men också kändismöten, upplevelser och rekvisita. Det klassiska skrivbordet i "Bäst i test" som Babben Larsson och David Sundin brukar sitta bakom har i skrivande stund nått priset 18 000 kronor efter 118 bud. Martin "E-type" Erikson och Melinda Jacobs bjuder i sin auktionen den vinnande budaren på en vikingafest, biljetter till "Vi som älskar 90-talet" i valfri stad och alla Jacobs böcker. Deras upplevelsepaket har uppnått summan 26 000 kronor efter 97 olika bud.

Det finns emellertid tio auktioner som toppar Musikhjälpens Tradera.

10. Privat spelning med Markoolio – 33 500 kronor

På nionde plats för högsta pris finner vi en privat spelning med artisten och komikern Marko Lehtosalo, mer känd under namnet Markolioo. I beskrivningen står det att han även kommer ta med sig mamma Irma som "manager och hangaround". Priset för detta är i skrivande stund 33 500 kronor.

Bild: Musikhjälpens Tradera.

9. Den magiska bärnstenen i årets julkalender "Trolltider – legenden om bergatrollet" – 37 000 kronor

Årets julkalender är som bekant "Trolltider – legenden om bergatrollet". I serien är den magiska bärnstenen central för berättelsen. I själva verket är det däremot inte en riktig bärnsten går det att läsa på Tradera. Stenen är en dekorsten av epoxi men har icke desto mindre gått upp till 37 000 kronor på Tradera.

Bild: Musikhjälpens Tradera.

8. En grillkväll med Växjö Lakers A-lagsspelare – 40 000 kronor

Grillkvällen med Växjö Lakers A-lagsspelare får vara upp till 30 personer och ska vara inom Kronobergs län. Dessutom kommer krögaren och kocken Felix Astrén att laga maten. I dagsläget kostar detta 40 000 kronor.

Bild: Musikhjälpens Tradera.

7. Koenigsegg VIP Factory Tour – 41 005 kronor

Sportbilstillverkaren Koenigsegg har en lokal på 10 000 kvadratmeter där den vinnande budaren kan få en rundtur tillsammans med fyra andra personer. Rundturen kostar i skrivande stund 41 005 kronor.

Bild: Musikhjälpens Tradera.

6. Signerad Electric Banana Band Gitarr – 42 000 kronor

Electric Banana Band bestående av Lasse Åberg och Klasse Möllberg med fler slog igenom i samband med barnprogrammet "Trazan & Banarne". Nu auktioneras en elgitarr i form av en banan ut och priset har stigit till 42 000 kronor.

Bild: Musikhjälpens Tradera.

5. Badrumsinredning från Tapwell Group – 50 500 kronor

Badrumsinredning inkluderar många detaljer som pappershållare, tvättställsblandare och takdusch på ett estimerat värde av 119 470 kronor. Buden som getts når priset 50 500 kronor.

Bild: Musikhjälpens Tradera.

4. Glasskulptur av Hanna Hansdotter – 50 500 kronor

Glasskulpturen som även försilvrades i Musikhjälpen-buren detta år är skapad av Hanna Hansdotter. Verket har budats på 40 gånger och nått priset 50 500 kronor.

Bild: Musikhjälpens Tradera.

3. Segway Snarler: Liljas edition – 74 500 kronor

På andra plats över dyraste auktionerna i Musikhjälpen 2023 finner vi en fyrhjuling med en tillhörande gårdsvagn. Segway Snarler, som den kallas, har motor vars effekt är på 44 hästkrafter. Priset på Tradera har stigit till 74 500 kronor.

Bild: Musikhjälpens Tradera.

2. Sjung en duett med Molly Sandén på hennes turné – 100 500 kronor

Många vill sjunga en duett med Molly Sandén på hennes turné och den hittills högsta budaren är redo att ge 100 500 kronor.

Bild: Musikhjälpens Tradera

1. Henrik von Eckermanns exklusiva VM-klocka – 120 500 kronor

Ryttaren Henrik von Eckermann prisades med en klocka när han i fjol blev den enda svenska ryttaren att vinna VM någonsin. Och priset? Än så länge ligger det på 120 500 kronor med hela 110 bud.

Bild: Musikhjälpens Tradera.