Skadedjur i City Gross-butik: ”Full med myror”
Vid en kontroll av en av matjätten City Gross butiker gjorde kommunen en rad skräckfynd. Där fann man både smuts och skadedjur – något som personalen hade struntat i.
Gillar du artikeln?
Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få fler artiklar som denna direkt i din inkorg - helt kostnadsfritt.
En matbutik tillhörande den svenska jätten City Gross har mötts av rejäl kritik efter en inspektion. Inspektionen var en i förhand oanmäld kontroll av livsmedelsanläggningen hos matbutiken och utfördes av Trollhättans kommun där butiken är belägen.
Flera varor försvinner från Axfoods butiker
City Gross ägs till viss del av Axfood som även äger bland annat Willys och Hemköp. Axfood gick tidigare ut i veckan och meddelade att deras butiker kommer att se färre matvaror på hyllorna framöver. Till skillnad från tidigare då företaget drabbades av leveransproblem beror detta på ett medvetet val som Axfood fattat själva.
LÄS MER:
Matbrist hos Willys och Hemköp: "Vi beklagar"
Klassiska varan försvinner från Willys och Hemköp: "Förstör"
"Stelnat lager av mjöl"
Hos en av Axfoods City Gross-butiker i Trollhättan genomfördes en oanmäld inspektion av kommunen. Som resultat står butiken nu inför att vidta en rad åtgärder.
Nyheter24 har tagit del av kommunens kontrollrapport.
På plats upptäckte man flera brister i rengöringen. Såväl golv, brunnar, behållare, maskiner och kylrum rapporterades vara smutsiga. I sin rapport skriver Samhällsbyggnadsförvaltningen på Trollhättans kommun att samtliga maskiner i butikens bageri "hade ett tjock, stelnat lager av mjöl på alla ytor".
Hink fylld med myror på City Gross
Det var långt ifrån den enda bristen i matbutiken. I rapporten skriver kommunen att "myror fanns där mjöl och sirap förvarades" och att "en sirapshink var full med myror".
Myrorna var inte de enda skadedjuren som hittades i butiken. I bageriet fanns även banan- och husflugor. I rapporten skriver kommunen att "bananflugorna såg ut att komma från de bristfälligt rengjorda golvbrunnarna".
LÄS MER:
Kritikstorm mot Ikeas varmkorvar: "Osmakligt"
Felix stora förändring – efter 25 år
Kravet från kommunen: Städa upp
Nu kräver kommunen att matbutiken städer upp och håller sina lokaler "rena och i gott skick". City Gross-butiken måste även se till att hitta rutiner för att bekämpa skadedjur.
Sist men inte minst kräver man att rengöring och desinficering av material som kommer i kontakt med maten sker tillräckligt ofta för att "förhindra risk för förorening och smitta".
Nyheter24 har sökt City Gross-butiken för en kommentar.