Annons

Efter musselmassaker – satsar miljoner

Publicerad: 17 juni 2025, kl. 12:20
Arkivbild. Foto: Mats Åstrand / TT

Skogsbolaget Stora Enso ska lägga 12 miljoner kronor för att rädda sötvattenspärlmusslor som man misstänkts för att ha kört över förra året, skriver Dagens industri.

Stora Enso inleder ett flerårigt samarbete med finska Forststyrelsens Parks and Wildlife för att bevara den akut hotade sötvattenspärlmusslan i Finland.

”Målet är också att bidra till att musselskador som i Hukkajoki inte sker igen", säger Pekka Sulkava, naturvårdsdirektör på Forststyrelsen i ett pressmeddelande.

Det var i augusti förra året som skogsbolaget anklagades för en musselmassaker i finska ån Hukkajoki. Skogsbolaget misstänks för att ha kört över och utplånat tusentals flodpärlmusslor i ån.

Händelsen utreddes i Finland som grovt naturvårdsbrott och skogsbolaget avbröt skogsavverkningen i alla finska områden med restriktioner.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons