Nyheter24
Annons

Tung duo miljardinvesterar i AI-företag

Publicerad: 18 nov. 2025, kl. 17:25
Anthropic och vd:n Dario Amodei har ingått ett strategiskt partnerskap med jättarna Nvidia och Microsoft. Arkivbild. Foto: Don Feria/AP/TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

De amerikanska bolagen uppger i ett pressmeddelande att de har ingått ett så kallat strategiskt partnerskap. I och med det åtar sig halvledarjätten Nvidia att investera 10 miljarder dollar och mjukvarugiganten Microsoft 5 miljarder dollar i Anthropic.

Anthropic startades 2021 av tidigare anställda på Open AI och dess chattrobot Claude är en konkurrent till Chat GPT.

Noterbart är Microsoft sedan tidigare äger 27 procent av Open AI.

Samtidigt förbinder sig Anthropic att köpa datorkraft för 30 miljarder dollar – motsvarande närmare 300 miljarder kronor – av Microsofts molntjänst Azure. Man ska även använda sig av de senaste versionerna av Nvidias chipteknik.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons