Nyheter24
Annons

Stark november för e-handeln

Publicerad: 19 dec. 2025, kl. 06:35
Andelen som e-handlade från utlandet var 27 procent i november. Den tidigare toppnoteringen var i april i år på 24 procent. Arkivbild. Foto: Tim Aro/TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

Andelen konsumenter som e-handlade uppmättes till 77 procent, vilket är den högsta andelen en enskild månad sedan mätningarna inleddes 2020. Tidigare toppnotering på 76 procent var i november i fjol.

Per Ljungberg, innovationschef på branschorganisationen, säger att det är sjätte månaden i rad som man ser en ökning jämfört med samma månad föregående år.

Andelen som e-handlade från utlandet var 27 procent i november. Den tidigare toppnoteringen var i april i år på 24 procent.

Mer än var tionde konsument e-handlade från de kinesiska lågprisaktörerna Temu och Shein – något som Svensk handel kallar oroväckande.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons