Nyheter24
Annons

Miljardregn från Swedbank och SEB – delar ut extra till ägarna

Publicerad: 29 jan. 2026, kl. 06:20
Bokslut för 2025 från SEB, Nordea och Swedbank. Arkivbild. Foto: Anders Wiklund/TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

Swedbanks utrymme att dela ut har tidigare år bromsats av risken för stora USA-böter, enligt vd Jens Henriksson.

Denna risk har minskat sedan USA:s justitiedepartement i dagarna har lagt ned en utdragen utredning mot banken utan åtgärd.

— Banken har en stark kapitalposition som beror på att banken under lång tid har hållit igen med utdelningar. Det här återförs nu till våra ägare, säger han.

”Det finns osäkerhet”

Henriksson pekar på att det trots alla miljarder som nu delas ut finns en stor buffert kvar i banken ovanpå myndighetskrav, som banken kan dela ut till ägarna i framtiden.

Annons

— Men det finns osäkerhet där ute. Inte minst kopplat till att vi har en amerikansk utredning kvar, säger han.

Banken ser även över sina kapitalmodeller och tar dessutom höjd för geopolitisk osäkerhet, enligt Henriksson.

SEB:s styrelse har beslutat om ett nytt program för återköp av aktier och föreslår, likt Swedbank, en extrautdelning ovanpå den ordinarie.

Sammantaget handlar det om nästan 23 miljarder till ägarna i år.

— Mellan tummen och pekfingret så ger vi 50 procent av det överskott vi genererar till aktieägarna. Det är till pensionsfonderna och stiftelserna, så det kommer tillbaka till samhället. Det återinvesteras samma dag som de får det, i andra företag och kanske också i SEB, säger vd Johan Torgeby.

Extrautdelningen förklarar han med att banken inte får ha för stor buffert gentemot kapitalkravet.

Räntenettot pressas

Samtidigt pressas bankernas räntenetto ned. Torgeby hoppas nu att kunderna ska börja investera mer i sina bostäder, så att bankens utlåning ökar och att räntenettot på så sätt stärks.

— Vill vi se högre tillväxt bland hushållen, att vi köper och bygger bättre boenden och uppgraderar oss. Det har vi inte riktigt sett än, säger han.

Handelsbankens rapport kommer först nästa vecka.

Rättad: I en tidigare version fanns en felaktig siffra om SEB:s återköpsprogram.

Fakta: Bankernas utdelningar

Swedbank: Styrelsen föreslår en utdelning på 29,80 kronor per aktie, inklusive en extra utdelning på 9,35 kronor. Det ger totalt 33,7 miljarder kronor till ägarna. Banken redovisar ett resultat före nedskrivningar, bankskatter och resolutionsavgifter på 11,1 miljarder, 7 procent lägre än motsvarande kvartal ett år tidigare.

Nordea: Delar ut 34 miljarder kronor (0,96 euro per aktie) och flaggar för återköp ovanpå det. Banken redovisar en ökad vinst före kreditförluster, upp med 3 procent till 1,56 miljarder euro.

SEB: Delar ut nära 23 miljarder kronor, motsvarande 8,50 kronor per aktie i ordinarie utdelning och 2,50 kronor i en extrautdelning. Banken redovisar ett vinstfall på 8 procent före jämförelsestörande poster till 9,2 miljarder kronor för fjärde kvartalet i fjol.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons