Nyheter24
Annons

SEB sänker tillväxtprognosen

Publicerad: 5 maj 2026, kl. 07:08
Uppdaterad: 5 maj 2026, kl. 07:37
SEB:s chefsekonom Jens Magnusson och hans ekonomer sänker prognosen för svensk tillväxt i år. Arkivbild Foto: Magnus Hjalmarson Neideman/SvD/TT

”Det är dock fortfarande en högre tillväxt än 2025 och vi håller även fast vid vår optimistiska prognos på 2,9 procent för tillväxten 2027”, skriver de i sin konjunkturrapport Nordic Outlook.

”Lågt inflationstryck och resursutnyttjande gör att Riksbanken höjer räntan först i slutet av 2027”, tillägger de.

Kriget i Mellanöstern har ökat osäkerheten, enligt SEB-ekonomerna. De antar att priserna på flyg och charterresor höjs de närmaste 3–9 månaderna till följd av kraftigt stigande bränslepriser.

”Stigande priser på diesel och konstgödsel väntas leda till något högre livsmedelspriser senare i år”, skriver de.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons