Nyheter24
Annons

Knallrosa och återbruk på årets Nobelmiddag

Publicerad: 10 dec. 2025, kl. 17:57
Uppdaterad: 10 dec. 2025, kl. 18:43
Kulturminister Parisa Liljestrand, finansminister Elisabeth Svantesson och Stockholms landshövding Cecilia Skingsley bar alla rosa. Foto: Anders Wiklund/TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

Prinsessan Victoria bär klänningen som drottningen bar på Nobelfesten 1994, Madeleine använde sin klänning så sent som 2023 och Silvia själv strålar i gult, samma kreation som hon bar vid kungens 50-årsjubileum på tronen.

— Det är viktigt att visa att de inte tummar på modeintresset och stilsäkerheten utan har fingret i luften. Victorias klänning med den här nästan skulpturala överdelen känns oerhört modern. Jag tycker det är jätteinspirerande, säger Frida Zetterström.

Kung Carl Gustaf, prins Daniel, drottning Silvia och kronprinsessan Victoria vid Nobelprisutdelningen.
Kung Carl Gustaf, prins Daniel, drottning Silvia och kronprinsessan Victoria vid Nobelprisutdelningen.

”Otroligt trendigt”

Trendfärgen framför andra bland årets klänningar verkar vara rosa, där bland andra finansminister Elisabeth Svantesson (M) och kulturminister Parisa Liljestrand (M) valt varsin nyans.

Annons

— Det är kul att få se politikerna glittra till så här enormt och att de väljer vågade färger. Svantessons knallrosa blåsa tillsammans med orange skinnhandskar, som är otroligt trendigt just nu, får full pott, säger modeexperten Nina Campioni.

Just kombinationen orange och rosa för tankarna till en tidigare Nobelklänning, menar Frida Zetterström.

— Det är en blinkning till Sara Danius klänning i samma färger från 2018 och det tror jag är medvetet.

Socialdemokraternas partiledare Magdalena Andersson och Richard Friberg vid Nobelprisutdelningen i Konserthuset.
Socialdemokraternas partiledare Magdalena Andersson och Richard Friberg vid Nobelprisutdelningen i Konserthuset.

Även Magdalena Anderssons (S) klädval signalerar makt, enligt experterna. Partiledaren bär en knallblå klänning med kavajliknande dubbelknäppning och slag.

— Det känns som ett makt-statement, det tänkte jag direkt jag såg den, säger Frida Zetterström.

Klimat- och miljöminister Romina Pourmokhtari med sin man Fredrik Holwaster.
Klimat- och miljöminister Romina Pourmokhtari med sin man Fredrik Holwaster.

Sticker ut

För männen är det svårare att sticka ut i gala-sammanhang, men det fanns en som lyckades enligt Nina Campioni. Romina Pourmokhtaris man Fredrik Holwaster bar en snörslips, en så kallad ”bolo tie” som bröt av mot fracken.

— Han överglänser henne, även om hon i sin enkla klänning absolut är elegant så känns det inte Nobelmässigt. Där är han supertrendig i sin westerninspirerade look, det känns vågat när män annars inte kan ha så mycket annat än frack.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons