Det svenska hopplandslaget ställer upp med starka ekipage i årets OS. De som representerar Sverige är Peder Fredricson, Henrik von Eckermann och Rolf-Göran Bengtsson.
Den perfekta OS-guiden
OS har börjat bra för Sverige. Det har varit en stark medaljskörd och prognosen för att nå SOK:s mål på 10 medaljer ser lovande ut. Det är många svenska olympier att hålla koll på och vi på Nyheter24 har den perfekta OS-guiden för dig.
Malin Baryard Johnsson petas
En snackis inför OS var att laget från OS 2021 splittrades. Det beslutet som togs var att Malin Baryard Johnsson skulle petas till förmån för rutinerade Rolf-Göran Bengtsson.
Malin Baryard Johnssons stora besvikelse med maken
Som vi tidigare konstaterat petades Malin Baryard Johnsson från det framgångsrika laget från OS i Tokyo 2021. Hon kommer dock åka med till Paris då hon är reserv. Skulle det hända något med någon av ryttarna eller deras hästar så är det Baryard Johnsson som kommer kliva in. Något som däremot gör Malin Baryard Johnsson besviken är att maken Henrik Johnsson inte kommer kunna närvara i Paris.

Högt värderade hästar
De svenska landslagshopparnas hästar har ju såklart ett otroligt högt värde. I Expressen har hästhandlaren tillika VM-medaljören Royne Zetterman satt en "prislapp" på hästarna:
Henrik von Eckermann, King Edward – värde: 100-150 miljoner
Malin Baryard Johnsson, Indiana – värde: 50 miljoner
Peder Fredricson, Catch Me Not S – värde: Inte möjlig att sätta ett pris på. Hade varit värd 50 miljoner om den var sex år yngre.
Rolf-Göran Bengtsson, Zuccero – värde: 80-100 miljoner