Nyheter24
Annons

Skaraspelarnas vilda firande: "Nu är det fest"

Publicerad: 15 maj 2025, kl. 21:58
Skara firade föreningens första SM-guld i Partille arena på torsdagen. Foto: Adam Ihse/TT

Skara fick sitt efterlängtade SM-guld. Nu väntar en guldfest för västgötskorna. Det går inte att beskriva hur mycket det här betyder. Nu är det fest, säger målvakten Isabella Mouratidou till TT.

Kramar, tårar, ett virrvarr av lilaklädda suppportrar och guldkonfetti. Det var Skaras första SM-guld i handboll någonsin som säkrades på torsdagen. Det gick det inte att ta miste på.

Efter den galna finalen i Partille arena – som avgjordes först i förlängning – var det utpumpade men lyckliga spelare som i ett glädjerus firade guldet.

— Jag kan inte förstå vad som har hänt, säger Emma Gyltman till TT efteråt.

— Det är nog värre att vara däruppe, fortsätter hon och nickar upp mot läktarplats.

"Klart det är nerver"

Annons

Finalseriens två inledande segrar bäddade för en guldfest redan i måndags. Då skulle Skara säkra guldet på hemmaplan – men guldfesten kom av sig och Skara föll i stället mot Sävehof.

Guldfrossa? Vissa hävdade det.

— Det är klart det är nerver, men nej, säger Emma Gyltman efter finalsegern.

Samtidigt såg det mörkt ut ett tag. Men en dramatisk vändning i den andra halvleken banade väg för Skara som direkt efter pausvilan släppte in tre snabba mål.

— Det är helt galet idag. Det är två vinnarlag som vill göra allt för att ta det. Men vi vägrade ge oss idag. Det fanns inget annat, säger målvakten Isabella Mouratidou.

Annons

"Bra moral"

Efter underläget valde tränaren Rasmus Overby – som tidigare vunnit SM-guld med just Sävehof – att ta en timeout. Det gav effekt för Skara som kom tillbaka in i matchen.

— Det är bra moral. Jag sade att vi ska fortsätta och att vi ska gasa. Plus att vi gick lite mer offensivt, säger Overby.

För spelarna och ledarna i Skara väntar nu den uppskjutna guldfesten. Vad som står på agendan är däremot oklart i nuläget.

— Nu ska vi fira. Jag vet inte hur, vi har helt ärligt inte pratat om det, säger Emma Gyltman.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons