Nyheter24
Annons

Peder Fredricson fyra i Wien

Publicerad: 28 sep. 2025, kl. 22:56
Peder Fredricson på hästen Alcapone des Carmille kom fyra i internationella topptävlingen Global Champions Tour i Wien. Arkivbild Foto: Daniel Nilsson/TT

Peter Fredricson och hästen Alcapone des Carmille var felfria i både grundomgången och omhoppningen, men för långsamma. Därför fick Fredricson nöja sig med en fjärdeplats i Global Champions Tour-deltävlingen i Wien.

På söndagskvällen samlades 40 av världens bästa hästhoppare vid slottet Schönbrunn i Wien för den 13:e deltävlingen av prestigefyllda Global Champions Tour.

Bäst av svenskarna lyckades Peder Fredricson på hästen Alcapone des Carmille. De följde upp andraplatsen i tyska Riesenbeck för två veckor sedan, med en fjärdeplats.

Fredricson inledde dagen med en stabil och felfri hoppning i grundomgången och var därmed en av tolv felfria ekipage i omhoppningen.

Även i omhoppningen var han felfri, men red för långsamt, vilket resulterade i en fjärdeplats.

Vann gjorde tysken Philipp Weishaupt på svenskfödda hästen Kilmister.

Tappade stigbygeln

Henrik von Eckermann, som rider på unga hästen Qasirah van de Reistenhoek, fick en dramatisk tävling. Ekipaget gjorde inga rivningar, men Henrik von Eckermanns fot gled ur ena stigbygeln, vilket bidrog till att han tog några yvigare svängar. Resultatet blev ett tidsfel och de missade därmed omhoppningen. Ekipaget kom på 15:e plats.

Malin Baryard-Johnsson med sin Hennessy, som också anses vara en häst för framtiden, gjorde en lätt rivning på femte hindret och noterade därmed fyra fel.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons