Nyheter24
Annons

Bäckström tillbaka i Tre Kronor – aktuell för OS

Publicerad: 29 okt. 2025, kl. 13:36
Uppdaterad: 29 okt. 2025, kl. 14:39
Nicklas Bäckström. Arkivbild. Foto: Pontus Lundahl/TT

Bäckström har inte spelat i Tre Kronor sedan han var med och ledde landslaget till VM-guld i Köln 2017.

Sam Hallam sticker inte under stol med att Bäckström skulle kunna vara ett namn för OS-truppen.

— Det är klart att med hans erfarenhet, om han kan växla upp några steg till så är det bra för oss att ha lärt känna varandra inför en resa. Men är det inte ett OS så kommer det ju ett VM längre fram till exempel, säger Hallam sedan han presenterat truppen till säsongens första landslagsturnering.

”Tre poäng per period”

Centerstjärnan valde att vända hem till Brynäs och SHL i somras då kontraktet med Washington gick ut. Detta efter att han bara spelat åtta matcher de två senaste säsongerna efter höftproblem.

Annons

— Jag tror alla har haft enorma förväntningar, helst ska han göra tre poäng per period. Han tar ett enormt ansvar, sedan är det klart att alla spelare påverkas av hur laget går. Brynäs har kämpat lite för att hitta ett sätt att vinna matcher. I det tycker jag Nicklas har hållit upp det på ett bra sätt, framför allt gäller det hans lugn i spelet som jag är intresserad av att se, säger Hallam.

Bäckström står på 12 poäng (2 mål+10 assist) på 16 matcher för ett Brynäs som ligger först på tionde plats i SHL.

Poängkungen saknas

Sam Hallam tror att Bäckström, med sin skadebakgrund, kommer att växa ännu mer under säsongen.

— Det tror jag, bara han håller sig fräsch. Det känns jättekul att han är med här nu och jag tror det är många i truppen som gärna vill spela med honom.

Tre Kronor möter Tjeckien på hemmaplan i Ängelholm nästa torsdag innan Finland Hockey Games (tidigare Karjala Tournament) slutförs med matcher mot Schweiz och Finland i Tammerfors.

Backarna Axel Andersson, Brynäs och Jacob Larsson, Rapperswil gör debut i Tre Kronor liksom forwarden Isac Hedqvist, Luleå.

Däremot saknas poängkungen Oscar Lindberg, Skellefteå, 27 poäng på 16 matcher.

Sam Hallam vill inte säga rakt ut vad orsaken är.

— I bland är det saker som jag inte vill diskutera, men det är inga konstigheter, Oscar har gjort en fantastisk start på säsongen och har spelat VM och landskamper under mig. Han behöver fokusera på att slutföra de matcherna som är kvar och sedan komma tillbaka bra efter uppehållet, säger han.

Fakta: Tre Kronors herrtrupp:

Målvakt: Arvid Holm, Rögle, Jacob Johansson, Timrå.

Backar: Axel Andersson, Brynäs, Jacob Larsson, Rapperswil, Robert Hägg, Brynäs, Erik Brännström, Lausanne, Gabriel Carlsson, Färjestad, Anton Lindholm, Bern, Tim Heed, Ambri-Piotta, Joel Persson, Växjö.

Forwards: Isac Hedqvist, Luleå, Nicklas Bäckström, Brynäs, Marcus Sörensen, Fribourg-Gottéron, Max Friberg, Frölunda, Christoffer Ehn, Linköping, Anton Bengtsson, Rögle, Andreas Wingerli, Zug, Felix Nilsson, Rögle, Linus Johansson, Färjestad, Rasmus Asplund, Davos, Marcus Sylvegård, Biel-Bienne, Jesper Frödén, Lions, Jacob de la Rose, Fribourg-Gottéron, Rickard Hugg, Skellefteå.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons