Anaheim stod för en riktigt stark inledning i matchen mot Chicago.
Redan efter 15 sekunder hade bortalaget tagit ledningen genom 21-årige Cutter Gauthier, och innan första spelminuten var slut hade Anaheim en tvåmålsledning efter ytterligare mål av Olen Zellweger.
Med drygt tio minuter spelade av första perioden utökade Chris Kreider till 3–0 och det såg ut att bli en skön kväll för Anaheim. Men sedan klappade laget ihop totalt.
I andra perioden kunde Chicago kvittera och i tredje gick de ifrån och vann till slut med 5–3, bland annat efter att Connor Bedard, 20, stått för två mål och två assist.
— Efter att vi skaffat oss en 3-0-ledning slutade vi göra det vi vet att vi måste göra. Vi trodde plötsligt att vi kunde göra vad vi ville och det kostade oss, säger Anaheims coach Joel Qunneville enligt Aftonbladet.
Leo Carlsson, 20, stod för en assist i matchen.




