Slovenen Luka Doncic svarade för 45 poäng, 14 assist och elva returer när Los Angeles Lakers besegrade Utah med 143–135.
Det var femte gången för säsongen som Doncic gjorde minst tio av poäng, assist och returer i en match. Det var också första gången sedan han kom till Lakers, inför förra säsongen, som han gjorde en trippel-dubbel innehållande minst 40 poäng.
Och han blev den andre att göra en 45-poängs trippel-dubbel inklusive fem ”steals” sedan NBA-basketen började räkna bollerövringar.
— Det är Luka! Luka Magic! Han är så jäkla bra så det är löjligt, säger basketlegendaren LeBron James, som själv svarade för 28 poäng och tio assist.
Det var dock Doncics enda felpass som han själv var mest nöjd över.
— En enda ”turnover” är det bästa i statistiken. Vi hade bara sju, vilket är imponerande av oss, och vi vann matchen, säger Doncic.




