Den tvåfaldige förre boxningsvärldsmästaren Anthony Joshua var i Nigeria för att hälsa på släkten när bilen han färdades i kraschade in i en stillastående lastbil. Två män, Anthony Joshuas tränare och nära vänner, omkom.
Britten och ytterligare en person fördes till sjukhus där de fick behandling för mindre skador. Båda hålls kvar för observation.
Nigerias president Bola Tinubu har pratat i telefon med Joshua och framförde sitt deltagande över de två omkomna.
”Jag önskar honom fullständig och snabb återhämtning. AJ försäkrade mig att han får bästa möjliga vård. Jag har också pratat med hans mamma”, skriver presidenten på X.
Besegrade Jake Paul
För en dryg vecka sedan besegrade Joshua influeraren Jake Paul i en penningstinn match i Miami.
Joshua är tvåfaldig tungviktsvärldsmästare som, innan han blev proffs, tog OS-guld i supertungvikt i London 2012.


.jpg)


.jpg)