Både Sverige och Kroatien har två raka segrar och på onsdag gör nationerna upp om gruppsegern i Malmö arena. Vinnaren får med sig två poäng till mellanrundan.
— De här två matcherna har varit väldigt bra, men det har inte varit någon toppnation som vi har spelat mot. Så det är lite svårt att säga hur vi står oss mot ett bra Kroatien, säger mittnian Felix Claar och tänker på Blågults segrar mot Nederländerna och Georgien.
När Kroatien tog silver på VM för ett år sedan – förlust mot Danmark i finalen i Oslo – tilläts kroaterna spela ett tufft försvarsspel.
— När man satt i soffan och såg hur de hanterade danskarna i finalen – det var ju rent barbariskt. Men det gillar jag också i och för sig, säger mittsexan Oscar Bergendahl, som precis som Claar missade VM i fjol på grund av skada.
Försvarsbjässen Bergendahl har taktiken klar för sig.
— Vi får väl möta upp med samma medel. Det gör inte mig något i alla fall – att slå dem på näsan lite, säger 30-åringen.




