Nyheter24
Annons

Åhman och Hellvigs kross i Avicii Arena: ”Bästa stödet”

Publicerad: 29 jan. 2026, kl. 19:54
Jonatan Hellvig och David Åhman vann uppvisningsturneringen Kings of the court när tävlingen ägde rum på Avicii arena i Stockholm. Foto: Stefan Jerrevång/TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

Det blev en rejäl utklassning i den sista omgången av finalen. Hellvig/Åhman tog sig till matchvinnande 15 poäng, samtidigt som paren från Österrike (Tim Berger/Timo Hammerberg) och Norge (Anders Mol/Christian Sørum) stod på en poäng vardera.

— Alla var lika trötta kändes det som, men vi hade kanske bästa stödet. Det var väl det som gav oss energin att vinna tror jag, säger Åhman.

— Vi får otroligt stöd här från publiken, säger Hellvig om de runt 4 000 personer som tagit sig till Avicii arena på torsdagskvällen.

Även svenskparet, ”young guns”, Jacob Hölting Nilsson och Elmer Andersson tog sig till finalen, men åkte ut i den andra omgången.

Damernas Queen of the court avgjordes tidigare under torsdagen, där vann Norge framför Finland, med svenska duon Isabelle Reffell och Tina Thurin på tredjeplats.

Uppvisningsturneringen skiljer sig från matcher på världscupen i beachvolley. Flera lag spelar om att få så många poäng som möjligt under en 15 minuter lång omgång, med möjlighet att ta poäng på bara en av planhalvorna, den som kallas ”Kingside”.

Turneringen i Stockholm är den första av dess slag i Sverige, och den största Kings of the court-tävlingen som anordnats.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons