Nyheter24
Annons

Karin Frick tar över Mästarnas mästare: ”Gick väldigt fort”

Publicerad: 1 feb. 2026, kl. 06:00
Karin Frick, OS-programledare på SVT. Foto: Claudio Bresciani/TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

Karin Frick har knappt hunnit hitta till toaletterna på sin nya arbetsplats. På onsdag börjar sändningarna i vinter-OS i Italien, ett uppdrag hon nu tar sig an.

— Jag ser fram emot ett OS där vad som helst kan hända. Det är inte förutsägbart, säger Frick.

Hon ska dela på sändningarna med SVT-profilerna André Pops och Yvette Hermundstad från studion i Stockholm.

— Det känns som att vi tre har en väldigt bra dynamik. De är väldigt ödmjuka. Jag tror att vi är ganska lika när det kommer till hur vi ser på våra roller, säger Frick.

Värvades av SVT

Detta är inte Fricks första uppdrag i OS. Tidigare har hon bland annat varit på plats i både Paris 2024 och Pyeongchang 2018.

Annons

Frick värvades av SVT från HBO Max, där hennes senaste sändning var som programledare för allsvenskan i november förra året.

Med sina tidigare erfarenheter vet hon hur hon ska ta sig an rollen på SVT.

— Jag fokuserar ju väldigt mycket på dem som är i studion. Att få mina experter att känna sig trygga. Om tittaren känner att vi trivs ihop och att det är en skön känsla och bra stämning, då vinner man väldigt mycket på det, säger Frick.

Under årets upplaga av vinter-OS hoppas hon på många medaljer för Sverige, där hoppet främst ligger på hockeyn och skidorna.

— SOK har ju satt upp ett mål på 15 medaljer. Förra vinter-OS var det 18 medaljer. Jag tänker väl att man får lägga sig någonstans däremellan då. Tråkigt kanske men 17.

Tar över Mästarnas mästare

Frick blir ny programledare för Mästarnas mästare som har premiär i mars. Rollen blev vakant efter att Micke Leijnegard dömdes för sexuellt ofredande i tingsrätten.

— Allting gick väldigt fort. Sen så ringde de och frågade om jag ville leda OS och ta hem Mästarnas mästare i samma samtal, ungefär. Så det var ju väldigt kul. Jag brinner för formatet.

Fakta: Så här följer du vinter-OS 2026 i tv

Datum: 4–22 februari

Kanaler: SVT 1, SVT 2, SVT Play, TV4, TV12, TV4 Play, HBO Max och Eurosport.

SVT kräver inget abonnemang men på TV4 Play kostar ett abonnemang 69 kr i månaden. På HBO Max/Eurosport kostar det 89 kronor i månaden.

Skidskyttet sänds av TV4 och längdskidorna i SVT.

Ishockeyn och curlingen delar SVT och TV4 på.

TV4: Ishockey (dam och herr), skidskytte, curling (damer), skicross, aerials, freeskiing (slopestyle, halfpipe och big air), snowboard (parallellstorslalom, slopestyle, halfpipe, big air och snowboardcross), skidalpinism, rodel och bob.

SVT: Alpint, backhoppning, curling (herrar och mixed), ishockey (dam och herr), konståkning, längdskidor, nordisk kombination, puckelpist, shorttrack, skeleton och skridsko.

HBO Max: Sänder alla tävlingar på sin streamingtjänst och i Eurosport.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Karin Frick tar över Mästarnas mästare: ”Gick väldigt fort”