Danmark, Tyskland och Kroatien lade beslag på guld, silver respektive brons när handbolls-EM avslutades i danska Herning på söndagen.
Vid det laget hade de svenska landslagsspelarna redan rest hem igen, trots fördel av hemmaplan och gynnsam lottning i gruppspelet i Malmö.
14:e plats i VM i fjol och sjätte plats i EM är facit under de två mästerskapen med Michael Apelgren som förbundskapten.
— Vi har självklart fullt förtroende för Apelgren och det ledarteam vi har på plats nu, säger Kalle Andersson, som delar rollen som landslagschef med Jerry Hallbäck under Hanna Fogelströms föräldraledighet.
”Oerhört bra ledargrupp”
Vad är det framför allt ni är nöjda med?
— Landslaget visar ju att det finns prestationer som är väldigt bra. Men det gäller att göra de prestationerna i fler matcher och längre perioder. De är en oerhört bra ledargrupp som har väldigt bra dialog till spelargruppen. Det var ett harmoniskt och bra landslag som presterade tillsammans. Jag tycker att de gör ett jättebra jobb.
Hur ser ni på att det ändå har blivit två raka misslyckade mästerskap?
— Det här är väl inte ett misslyckat mästerskap för herrarna.
Det säger till och med spelarna?
— Om jag tar från förbundets synvinkel, och zonar ut lite, så är vi topp 6 i ett EM med väldigt hård konkurrens och små marginaler. Så det är inte ett misslyckande, även om vi självklart vill spela om medaljerna, säger Kalle Andersson.
VM om ett år
Michael Apelgren har kontrakt över OS 2028 och leder landslaget i nära samarbete med Patrik Fahlgren, assisterande förbundskapten, och Tobias Karlsson, team manager.
Nästa mästerskap är VM i Tyskland i januari nästa år.




