Nyheter24
Annons

Svenska truppen splittrad – firar OS-medaljer via Teams

Publicerad: 4 feb. 2026, kl. 06:22
OS-ringarna finns på flera ställen i Italien, här i Antholz där skidskytte avgörs. Arkivbild. Foto: Alessandro Trovati/AP/TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

Avståndet mellan Milano och Cortina, OS två huvudorter, är cirka 41 mil och resan tar nästan fem timmar med bil och mellan fem till åtta timmar – beroende på anslutningar – om man väljer tåg.

Från Milano till Livigno, där bland annat skicross och puckelpist avgörs, är det drygt 23 mil och tar fyra timmar med bil.

Den geografiska spridningen gör vinterspelen unikt.

Klusterlösningen innebär att resa från ett ställe till ett annat i princip är uteslutet för den svenska truppen.

”En utmaning”

— Det har varit en utmaning, säger Fredrik Joulamo, sportdirektör och truppchef vid Svenska olympiska kommitté (SOK), om planeringen.

Annons

— Man kan säga att det är samma för alla men det är inte riktigt sant, för vi representerar väldigt många kluster och att inte kunna förflytta sig på ett smidigt sätt mellan tävlingsorterna, det ställer till det.

Under tidigare OS har personal rest mellan orter för att stötta aktiva men inför Italien har SOK behövt ta tävlingsort för tävlingsort, och specificerat vad som behövs på varje ställe för att maximera idrottarnas prestationer.

Dessutom har Joulamo & Co fått tänka lite extra på hur man skapar sammanhållning mellan aktiva inom olika sporter, då den svenska truppen inte bor på samma ställe i en stor OS-by.

— Jag tror att man kan hämta mycket kraft från kollegor i andra idrotter, att få inspiration och så. Nu får vi lösa det på andra sätt. Vi får titta på varandra på tv, kanske ha firanden via teams och annat, säger han.

OS i Milano och Cortina avgörs i fyra områden i norra Italien.
OS i Milano och Cortina avgörs i fyra områden i norra Italien.

Roligare med kungen

Aktiva är dock inne på att digitalt firande inte är optimalt men känner samtidigt att eventuella gemensamma inslag är positivt och kan förena den utspridda svenska OS-truppen.

Annons

— Man får göra det man kan. Vi är väl ett av de lag som är längst ifrån, finns andra lag som kanske är närmare varandra och kan ha lite mer OS-känsla. Jag tror säkert att SOK jobbar på att få den här lagkänslan på sina sätt, och det är positivt, säger skidskytten Anna Magnusson.

Skidskyttekollegan Sebastian Samuelsson:

— Det låter som en bra lösning. Då kan man fira ordentligt online i alla fall.

Digitalt jubel är dock inget som lockar Jesper Nelin, även han skidskytt.

— Det var roligare medaljfirande med kungen senast. Teams känns inte lika kul.

OS invigs på fredag.

Fakta: Här avgörs svenskarnas OS-sporter

Milano: ishockey, konståkning.

Bormio: Alpint (herr).

Livigno: Skicross, puckelpist (singel och parallell), slopestyle, big air.

Antholz: Skidskytte.

Val di Fiemme: Längdskidor, backhoppning.

Cortina: Alpint (dam), rodel, curling.

Invigningen äger rum på San Siro och Milano den 6 februari och avslutningen sker i Verona den 22 februari.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons