Två dagar före OS-debuten lät det som att det hade lossnat för Edvin Anger. Det svenska medaljhoppet i längdspåren sade att han börjat se ljuset efter en jobbig vinter, att de senaste veckorna hade ”allting gått åt rätt håll”.
Efter bottennappet i herrstafetten, Sverige slutade sist, medger 23-åringen att det inte var helt sant.
— Men det är klart att man måste tro på det, säger Anger.
Har det känts som att allt är åt helvete?
— Man fick ju upp lite hopp efter Goms. Men det är ju tydligt att det var falska förhoppningar.
Slår ur underläge
Edvin Anger blev trea i den klassiska sprinten i schweiziska Goms, i den sista världscuptävlingen inför OS. Men väl på plats i Italien har ingenting ”gått åt rätt håll”.
Anger blev 37:a i den inledande skiathlonen efter ett tidigt fall. Han åkte ut i kvartsfinal i den individuella sprinten. Han blev sämste svensk, 42:a, på 10 kilometer fristil. Och så fiaskot i herrstafetten på det.
Ändå är han uttagen till, och redo att köra, onsdagens sprintstafett tillsammans med Johan Häggström.
— Det är svårt att säga hur risig jag är. Men det enda jag kunnat göra i år är väl att kunna åka helt okej på sprint, men det har inte gått på distans, säger Anger.
Medan det svenska damlaget är favoriter till OS-guldet i sprintstafett – Jonna Sundling och Maja Dahlqvist tog silver respektive brons i den individuella sprinten – slår det blågula herrlaget ur underläge.
Får inte upp pulsen
Edvin Anger överdriver såklart, men säger ändå:
— Vi har väl inga höga förväntningar på oss. Men om vi kommer näst sist så är väl det bra? Det kan inte bli sämre, tror jag inte i alla fall.
23-åringen har hela vintern haft problem med att prestera på max på tävling, han kommer inte upp i tillräckligt hög puls. Särskilt frustrerande eftersom han inför säsongen kände sig bättre än någonsin tidigare.
— När jag är i form och allt funkar, då är jag inte svajig. Då är jag väldigt stabil och har en hög lägstanivå. Men nu ligger jag tio steg under min lägstanivå och kan inte ta ut mig. Det är handbroms i hela tiden.
Oavsett hur det går under fortsättningen av OS tänker han gå till botten med problemen efter säsongen.
— Mitt jobb är att åka fort på skidor och nu gör jag inte det. Så då måste jag göra jobbet för att komma tillbaka.




