Stockholm

Robin Söderling till semi i Lyon

Besegrade förstaseedade världssjuan Andy Roddick med 7-6, 7-6.


Läs mer

Det var två servespecialister som möttes, och spelarna följdes åt fram till tiebreak i båda seten. Söderling slog 20 ess och gick vinnande ur kampen efter att ha kommit tillbaka från underläge i båda tiebreaken.

– Marginalerna var verkligen små, inga breaks, men jag tycker att jag spelade bra på de viktiga poängen den här gången. Jag höjde mig när det blev jämnt i tiebreaken, säger Söderling till TT.

I lördagens semifinal väntar fransmannen Gilles Simon som spelade bort landsmannen Josselin Quanna på fredagseftermiddagen.

– Vi har mötts två gånger i år. Jag vann i Rotterdam och förlorade sedan i OS. Han är tuff att slå. Han kanske inte har några riktiga vapen, men han missar nästan inget och rör sig otroligt bra på banan, säger Söderling till TT.

Skrivet av:

Senaste nytt

Klart: Sergio Ramos lämnar PSG

Publicerades: 1 timme sedan

Almgren i tårar efter fall: "Jävla skit"

Publicerades: 2 timmar sedan

Eleganta Hamano bröt Hammarbys segertorka

Publicerades: 3 timmar sedan

Smakstart för Hedwall i jakten på hemmaseger

Publicerades: igår 20:16

Curmarks känslosamma comeback: "Bara skrek"

Publicerades: igår 20:10

Stjärnan ej säker – nobbade presskonferens

Publicerades: igår 18:06

Notifieringar

Slå på notifieringar för att få de senaste nyheterna från Nyheter24.

Notifieringar från din stad

Slå på notifieringar för din stad för att få de senaste Blåljus-nyheterna från Nyheter24.