Onsdag 26 Jan
Stockholm

OS i Peking 2022: Datum, tv-tider och den svenska truppen

Vinter-OS 2022 anordnas i Peking.
Vinter-OS 2022 anordnas i Peking. Foto: Stefan Jerrevång/TT, Mark Schiefelbein/AP/TT och Ulf Palm/TT

Vinter-OS 2022 anordnas i Kinas huvudstad Peking. Men när går spelen av stapeln, vilka tider pågår tävlingarna och vilken kanal sänder OS 2022? Nyheter24 reder ut allt det – och hur den svenska OS-truppen ser ut.

Kommentera
Kopiera länk
Dela
Läs mer

Vilka datum pågår OS 2022 i Peking?

Vinter-OS i Peking, Kina, drar igång den 4 februari 2022 och pågår ända fram till den 20 februari 2022. 

Men redan den 2 och 3 februari inleds kvalen i en rad OS-grenar, däribland curling och puckelpist.

När är OS-invigningen i Peking 2022?

Den officiella invigningen av vinter-OS 2022 är klockan 13.00, svensk tid, tisdagen den 4 februari.

Vilken tv-kanal sänder vinter-OS i Peking 2022??

Mediejätten Discovery äger, inom Sverige, samtliga rättigheter till vinter-OS 2022. Därför kommer de största OS-tävlingarna, och de tävlingar där svenska idrottare deltar, att sändas i Kanal 5, Kanal 9 och Eurosport.

Tävlingarna kan även streamas på Discovery+.

OS i Peking 2022 – tidsskillnaden att ta hänsyn till

Tidsskillnaden mellan Peking och Sverige är hela sju timmar, vilket innebär att den som vill följa samtliga OS-tävlingar måste kliva upp redan 02.00. 

Med det sagt pågår majoriteten av tävlingarna där svenska idrottare deltar under morgonen, förmiddagen eller eftermiddagen svensk tid. 

Nya grenar i OS i Peking 2022

I vinter-OS 2022 kommer det att tävlas i sex nya grenar. Majoriteten av dem är nya i det avseendet att de nu också genomförs i mixade lag.

  • Monobob (damer)
  • Shorttrack, lagtävling (mixed)
  • Backhoppning, lagtävling (mixed)
  • Snowboardcross, lagtävling (mixed)
  • Freestyle hopp, lagtävling (mixed)
  • Freeski big air (mixed)

Tävlingsprogram och tv-tider för OS 2022:

OS 2022: Tider och tävlingar onsdag 2 februari

  • 13.05 –15.00: Curling, mixed dubbel grundomgång 1

OS 2022: Tider och tävlingar torsdag 3 februari

  • 02.05–04.00: Curling, mixed dubbel grundomgång 2
  • 05.10–07.25: Ishockey, damer gruppspel (Schweiz - Kanada och Kina - Tjeckien)
  • 07.05–09.00. Curling, mixed dubbel grundomgång 3
  • 09.40–11.55: Ishockey, damer gruppspel (Japan – Sverige)
  • 11.00–11.45: Puckelpist, damer kval 1
  • 12.45–13.30: Puckelpist, herrar kval 1
  • 13.05–15.00: Curling, mixed dubbel grundomgång 4
  • 14.10–16.25: Ishockey, damer gruppspel (USA – Finland)

OS 2022: Tider och tävlingar fredag 4 februari

  • 01.35–03.30 Curling, mixed dubbel grundomgång 5
  • 02.55–07.55 Konståkning, lagtävling
  • 05.10–07.25 Ishockey, damer gruppspel 2 matcher (Schweiz - Ryssland och Danmark - Kina)
  • 06.35–08.30 Curling, mixed dubbel grundomgång 6
  • 13.00–15.00 Invigning av vinter-OS 2022

OS 2022: Tider och tävlingar lördag 5 februari

  • 02.05–04.00 Curling, mixed dubbel grundomgång 7
  • 03.45–05.50 Snowboard, damer slopestyle kval
  • 05.10–07.25 Ishockey, damer gruppspel (Finland - Kanada)
  • 07.05–09.00 Curling, mixed dubbel grundomgång 8
  • 07.20–08.30 Backhoppning, herrar ind. normalbacke kval
  • 08.45–09.45 Längdskidor, damer skiathlon
  • 09.30–11.05 Skridsko, damer 3000 m
  • 09.40–11.55 Ishockey, damer gruppspel 2 matcher (Sverige - Tjeckien och Danmark - Japan)
  • 10.00–11.00 Skidskytte, mixedstafett
  • 11.00–11.30 Puckelpist, herrar kval 2
  • 11.45–13.20 Backhoppning, damer ind normalbacke final
  • 12.00–14.50 Short track, damer och herrar
  • 12.10–15.00 Rodel, herrar heat 1 och 2
  • 12.30–14.10 Puckelpist, herrar final
  • 13.05–15.00 Curling, mixed dubbel grundomgång 9
  • 14.10–16.35 Ishockey, damer gruppspel (Ryssland - USA)

OS 2022: Tider och tävlingar söndag 6 februari

  • 02.05–04.00 Curling, mixed dubbel grundomgång 10
  • 02.30–05.40 Konståkning, lagtävling
  • 02.30–04.00 Snowboard, damer slopestyle final
  • 04.00–06.30 Alpint, herrar, störtlopp
  • 05.30–07.35 Snowboard, herrar slopestyle kval
  • 07.05–09.00 Curling, mixed dubbel grundomgång 11
  • 08.00–09.45 Längdskidor, herrar skiathlon
  • 09.30–11.25 Skridsko, herrar 5000 m
  • 09.40–11.55 Ishockey, damer gruppspel (Japan - Kina)
  • 11.00–11.30 Puckelpist, damer kval 2
  • 12.00–13.45 Backhoppning, herrar ind. normalbacke final
  • 12.30–15.10 Rodel, herrar, heat 3 och 4
  • 12.30–14.10 Puckelpist, damer final
  • 13.05–15.00 Curling, mixed dubbel grundomgång 12
  • 14:10–16:25 Ishockey, damer gruppspel (USA - Schweiz)

OS 2022: Tider och tävlingar måndag 7 februari

  • 02.05–04.00 Curling, mixed dubbel grundomgång 13
  • 02.15–05.40 Konståkning, lagtävling
  • 02.30–04.45 Freeski, damer big air kval
  • 03.15–04.55 Alpint, damer storslalom åk 1
  • 05.00–06.30 Snowboard, herrar slopestyle final
  • 05.10–07.25 Ishockey, damer gruppspel (Ryssland - Kanada)
  • 06.30–08.45 Freeski, herrar big air kval
  • 06.45–08.50 Alpint, damer storslalom åk 2
  • 09.30–11.00 Skridsko, damer 1500 m
  • 09.40–11.55 Ishockey, damer gruppspel (Tjeckien - Danmark)
  • 10.00–11.50 Skidskytte, damer 15 km distans
  • 12.30–14.25 Short track, damer och herrar
  • 12.45–14.45 Backhoppning, mixad lagtävling, normalbacke
  • 12.50–15.40 Rodel, damer heat 1 och 2
  • 13.05–15.00 Curling, mixed dubbel semifinaler
  • 14.10–16.25 Ishockey, damer gruppspel 2 matcher (Sverige - Kina och Schweiz - Finland)

OS 2022: Tider och tävlingar tisdag 8 februari

  • 02.15–06.30 Konståkning, herrar kort program
  • 03.00–04.20 Freeski, damer big air final
  • 03.40–05.30 Snowboard, damer och herrar parallellstorslalom kval
  • 04.00–06.25 Alpint, herrar super-G
  • 05.10–07.25 Ishockey, damer gruppspel (USA - Kanada)
  • 07.05–09.00 Curling, mixed dubbel bronsmatch
  • 07.30–09.10 Snowboard, damer och herrar parallellstorslalom final
  • 09.00–10.35 Längdskidor, damer och herrar sprint fristil kval
  • 09.30–11.25 Skidskytte, herrar 20 km distans
  • 09.40–11.55 Ishockey, damer gruppspel (Japan - Tjeckien)
  • 11.30–13.00 Skridsko, herrar 1500 m
  • 11.30–13.30 Längdskidor, damer och herrar sprint fristil final
  • 12.50–15.30 Rodel, damer heat 3 och 4
  • 13.05–15.15 Curling, mixed dubbel final
  • 14.10–16.25 Ishockey, damer gruppspel 2 matcher (Sverige - Danmark och Ryssland - Finland)

OS 2022: Tider och tävlingar onsdag 9 februari

  • 02.30–04.10 Snowboard, damer halfpipe kval
  • 03.15–04.50 Alpint, damer slalom åk 1
  • 04.00–05.20 Freeski, herrar big air final
  • 04.00–05.25 Snowboard, damer snowboardcross kval
  • 05.30–07.10 Snowboard, herrar halfpipe kval
  • 06.45–08.40 Alpint, damer slalom åk 2
  • 07.30–09.10 Snowboard, damer snowboardcross final
  • 09.00–09.55 Nordisk kombination, herrar individuell normalbacke
  • 09.40–11.55 Ishockey, herrar gruppspel (Schweiz - Ryssland)
  • 12.00–14.40 Short track, damer och herrar
  • 12.00–12.50 Nordisk kombination, herrar individuell 10 km
  • 13.05–16.00 Curling, herrar grundomgång 1
  • 13.20–15.25 Rodel, damer och herrar dubbel
  • 14.10–16.25 Ishockey, herrar gruppspel (Tjeckien - Danmark)

OS 2022: Tider och tävlingar torsdag 10 februari

  • 02.05–05.00 Curling, damer grundomgång 1
  • 02.30–06.40 Konståkning, herrar fritt program
  • 02.30–04.55 Skeleton, herrar heat 1 och 2
  • 02.30–04.30 Snowboard, damer halfpipe final
  • 03.30–05.45 Alpint, herrar kombination störtlopp
  • 04.15–05.40 Snowboard, herrar snowboardcross kval
  • 05.10–07.25 Ishockey, herrar gruppspel (Sverige - Lettland)
  • 07.00–08.40 Snowboard, herrar snowboardcross final
  • 07.05–10.00 Curling, herrar grundomgång 2
  • 07.15–09.10 Alpint, herrar kombination slalom
  • 08.00–09.40 Längdskidor, damer 10 km klassisk stil
  • 09.40–11.55 Ishockey, herrar gruppspel (Slovakien - Finland)
  • 12.00–13.30 Freestyle hopp, mixad lagtävling hopp
  • 13.00–14.30 Skridsko, damer 5000 m
  • 13.05–16.00 Curling, damer grundomgång 2
  • 14.10–16.25 Ishockey, herrar gruppspel 2 matcher (Kanada - Tyskland och USA - Kina)
  • 14.30–15.50 Rodel, lagstafett

OS 2022: Tider och tävlingar fredag 11 februari

  • 02.05–05.00 Curling, herrar grundomgång 3
  • 02.30–04.55 Skeleton, damer heat 1 och 2
  • 02.30–04.00 Snowboard, herrar halfpipe final
  • 04.00–06.20 Alpint, damer super-G
  • 05.10–07.25 Ishockey, herrar gruppspel (Ryssland - Danmark)
  • 05.10–18.25 Ishockey, damer kvartsfinaler
  • 07.05–10.00 Curling, damer grundomgång 3
  • 08.00–09.45 Längdskidor, herrar 15 km klassisk stil
  • 09.00–11.05 Skridsko, herrar 10000m
  • 09.40–11.55 Ishockey, herrar gruppspel (Sverige - Slovakien och Tjeckien - Schweiz)
  • 09.40–11.55 Ishockey, damer kvartsfinaler
  • 10.00–11.20 Skidskytte, damer 7,5 km sprint
  • 12.00–14.00 Short track, damer och herrar
  • 12.00–13.10 Backhoppning, herrar ind. stor backe kval
  • 13.05–16.00 Curling, herrar grundomgång 4
  • 13.20–15.50 Skeleton, herrar heat 3 och 4
  • 14.10–16.25 Ishockey, herrar gruppspel (Finland - Lettland)

OS 2022: Tider och tävlingar lördag 12 februari

  • 05.10–07.25 Ishockey, herrar gruppspel (Kanada - USA)
  • 02.05–05.00 Curling, damer grundomgång 4
  • 03.00–04.15 Snowboard, mixad lagtävling, snowboardcross
  • 05.10–07.25 Ishockey, damer kvartsfinaler
  • 07.05–10.00 Curling, herrar, grundomgång 5
  • 08.30–10.00 Längdskidor, damer 4x5 km stafett
  • 09.00–10.45 Skridsko, damer och herrar
  • 09.40–11.55 Ishockey, herrar gruppspel (Kina - Tyskland)
  • 09.40–11.55 Ishockey, damer kvartsfinaler
  • 10.00–11.25 Skidskytte, herrar 10 km sprint
  • 12.00–15.40 Konståkning, isdans rytmisk dans
  • 12.00–13.45 Backhoppning, herrar ind. stor backe final
  • 13.05–16.00 Curling, damer grundomgång 5
  • 13.20–15.50 Skeleton, damer heat 3 och 4
  • 14.10–16.25 Ishockey, herrar gruppspel 2 matcher (Ryssland - Tjeckien och Schweiz - Danmark)

OS 2022: Tider och tävlingar söndag 13 februari

  • 02.05–05.00 Curling, herrar, grundomgång 6
  • 02.30–04.45 Bobsleigh, damer monobob heat 1 och 2
  • 03.00–05.00 Freeski, damer slopestyle kval
  • 03.15–05.15 Alpint, herrar storslalom åk 1
  • 05.10–07.25 Ishockey, herrar gruppspel (Lettland - Slovakien)
  • 06.45–09.00 Alpint, herrar storslalom åk 2
  • 07.05–10.00 Curling, damer grundomgång 5
  • 08.00–09.55 Längdskidor, herrar 4x5 km stafett
  • 09.40–11.55 Ishockey, herrar gruppspel (Sverige - Finland)
  • 10.00–10.50 Skidskytte, damer 10 km jaktstart
  • 11.45–12.35 Skidskytte, herrar 12,5 km jaktstart
  • 12.00–13.15 Freestyle hopp, damer hopp kval
  • 12.00–13.40 Short track, damer och herrar
  • 13.05–16.00 Curling, herrar, grundomgång 7
  • 14.00–15.50 Skridsko, damer och herrar
  • 14.10–16.25 Ishockey, herrar gruppspel 2 matcher (Kina - Kanada och Tyskland - USA)

OS 2022: Tider och tävlingar måndag 14 februari

  • 02.05–05.00 Curling, damer grundomgång 7
  • 02.15–05.50 Konståkning, isdans fridans
  • 02.30–04.45 Snowboard, damer big air kval
  • 02.30–05.00 Bobsleigh, damer monobob heat 3 och 4
  • 02.30–04.00 Freeski, damer slopestyle final
  • 05.10–07.25 Ishockey, damer semifinal
  • 05.30–07.35 Freeski, herrar slopestyle kval
  • 06.30–08.45 Snowboard, herrar big air kval
  • 07.05–10.00 Curling, herrar, grundomgång 8
  • 12.00–14.00 Backhoppning, herrar lagtävling stor backe
  • 12.00–13.30 Freestyle hopp, damer hopp final
  • 13.05–16.00 Curling, damer grundomgång 8
  • 13.05–15.45 Bobsleigh, herrdubbel heat 1 och 2
  • 14.10–16.25 Ishockey, damer semifinal

OS 2022: Tider och tävlingar tisdag 15 februari

  • 02.05–05.00 Curling, herrar, grundomgång 9
  • 02.30–03.50 Snowboard, damer big air final
  • 02.30–04.05 Freeski, herrar slopestyle final
  • 04.00–06.10 Alpint, damer störtlopp
  • 05.10–07.25 Ishockey, herrar särspel 2 matcher
  • 06.00–07.20 Snowboard, herrar big air final
  • 07.05–10.00 Curling, damer grundomgång 9
  • 07.30–10.15 Skridsko, damer och herrar lagtempo finaler
  • 09.00–09.55 Nordisk kombination, herrar stor backe
  • 09.40–11.55 Ishockey, herrar särspel
  • 10.00–11.30 Skidskytte, herrar 4x7,5km stafett
  • 11.00–15.25 Konståkning, damer kort program
  • 12.00–12.50 Nordisk kombination, herrar 10 km
  • 12.00–13.15 Freestyle hopp, herrar hopp kval
  • 13.05–16.00 Curling, herrar, grundomgång 10
  • 13.15–15.45 Bobsleigh, herrdubbel heat 3 och 4
  • 14.10–16.25 Ishockey, herrar särspel

OS 2022: Tider och tävlingar onsdag 16 februari

  • 02.05–05.00 Curling, damer grundomgång 10
  • 03.15–05.10 Alpint, herrar slalom åk 1
  • 05.10–07.25 Ishockey, herrar kvartsfinaler
  • 06.45–08.50 Alpint, herrar slalom åk 2
  • 07.00–09.15 Ishockey, herrar kvartsfinaler
  • 07.05–10.00 Curling, herrar, grundomgång 11
  • 08.45–10.15 Skidskytte, damer 4x6 km stafett
  • 09.40–11.55 Ishockey, herrar kvartsfinaler
  • 10.00–11.30 Längdskidor, damer och herrar teamsprint klassisk stil kval
  • 12.00–13.20 Längdskidor, damer och herrar teamsprint klassisk stil final
  • 12.00–13.30 Freestyle hopp, herrar hopp final
  • 12.30–14.45 Ishockey, damer bronsmatch
  • 12.30–14.45 Short track, damer och herrar
  • 13.05–16.00 Curling, damer grundomgång 11
  • 14.30–16.45 Ishockey, herrar kvartsfinaler

OS 2022: Schema torsdag 17 februari

  • 02.05–05.00 Curling, herrar grundomgång 12
  • 02.30–04.10 Freeski, damer halfpipe kval
  • 03.30–05.00 Alpint, damer kombination störtlopp
  • 04.30–05.15 Skicross, damer kval
  • 05.10–07.55 Ishockey, damer final
  • 05.30–07.10 Freeski, herrar halfpipe kval
  • 07.00–08.30 Alpint, damer kombination slalom
  • 07.00–08.35 Skicross, damer final
  • 07.05–10.00 Curling, damer grundomgång 12
  • 09.00–09.40 Nordisk kombination, herrar lag stor backe
  • 09.30–10.55 Skridsko, damer 1000 m
  • 11.00–15.10 Konståkning, damer fritt program
  • 12.00–13.10 Nordisk kombination, herrar lag 4x5 km
  • 13.05–16.00 Curling, herrar semifinaler

OS 2022: Tider och tävlingar fredag 18 februari

  • 02.30–04.00 Freeski, damer halfpipe final
  • 04.45–05.30 Skicross, herrar kval
  • 05.10–07.25 Ishockey, herrar semifinal
  • 07.00–08.35 Skicross, herrar final
  • 07.05–10.00 Curling, herrar bronsmatch
  • 09.30–10.50 Skridsko, herrar 1000 m
  • 10.00–10.55 Skidskytte, herrar 15 km massstart
  • 11.30–14.45 Konståkning, par kortprogram
  • 13.00–15.15 Bobsleigh, damdubbel heat 1 och 2
  • 13.05–16.00 Curling, damer semifinal
  • 14.10–16.25 Ishockey, herrar semifinal

OS 2022: Tider och tävlingar lördag 19 februari

  • 02.30–05.05 Bobsleigh, herrar fyrmanna heat 1 och 2
  • 02.30–04.00 Freeski, herrar halfpipe final
  • 04.00–06.10 Alpint, lagtävling
  • 07.00–09.55 Längdskidor, herrar 50 km masstart klassisk stil
  • 07.05–10.15 Curling, herrar final
  • 08.00–10.35 Skridsko, damer och herrar masstart
  • 10.00–10.55 Skidskytte, damer 12,5 km masstart
  • 12.00–15.10 Konståkning, par fritt program
  • 13.00–15.30 Bobsleigh, damer dubbel heat 3 och 4
  • 13.05–16.00 Curling, damer bronsmatch
  • 14.10–16.40 Ishockey, herrar bronsmatch

OS 2022: Tider och tävlingar söndag 20 februari

  • 02.05–05.20 Curling, damer final
  • 02.30–05.25 Bobsleigh, herrar fyrmanna heat 3 och 4
  • 05.00–07.30 Konståkning, uppvisningsgala
  • 05.10–07.45 Ishockey, herrar final
  • 07.30–09.40 Längdskidor, damer 30 km masstart fristil
  • 13.00–15.00 Avslutningsceremoni för vinter-OS 2022

Svenska truppen som deltar i vinter-OS 2022:

  • Alpin skidåkning: Anna Swenn-Larsson, Sara Hector, Kristoffer Jakobsen, Hanna Aronsson Elfman, Hilma Lövbom, Mattias Rönngren, Charlotta Säfvenberg och Elsa Fermbäck.
  • Freestyle (puckelpist): Ludvig Fjällström, Walter Wallberg, Felix Elofsson och Oskar Elofsson.
  • Freeski, big air och slopestyle: Henrik Harlaut, Jesper Tjäder, Hugo Burvall och Oliwer Magnusson.
  • Snowboard, big air och slopestyle: Sven Thorgren och Niklas Mattsson.
  • Skicross: Sandra Näslund, Alexandra Edebo, Viktor Andersson, Elliott Baralo, David Mobärg och Erik Mobärg.
  • Längdskidåkning: Ebba Andersson, Jonna Sundling, Frida Karlsson, Maja Dahlqvist, Emma Ribom, Charlotte Kalla, Moa Olsson, Anna Dyvik, Jens Burman, Oskar Svensson, Marcus Grate, Johan Häggström, Leo Johansson, William Poromaa, Anton Persson och Calle Halfvarsson. 
  • Backhoppning: Frida Westman. 
  • Skidskytte: Hanna Öberg, Elvira Öberg, Anna Magnusson, Linn Persson, Mona Brorsson, Stina Nilsson, Martin Ponsiluoma, Sebastian Samuelsson, Peppe Femling, Malte Stefansson och Jesper Nelin.
  • Curling: Anna Hasselborg, Agnes Knochenhauer, Sara McManus, Sofia Mabergs, Johanna Heldin, Daniel Magnusson, Oskar Eriksson, Niklas Edin, Rasmus Wranå, Christoffer Sundgren och Almida deVal.
  • Skridsko: Nils van der Poel.
  • Ishockey: Damkronorna med totalt 23 spelare och Tre Kronor med totalt 25 spelare. 
  • Rodel: Svante Kohala och Tove Kohala.

Källa: Sveriges Olympiska Kommitté

Kommentera
Kopiera länk
Dela